Pozorování želv
Želvy se vracejí klást vejce tam, kde se samy vylíhly. Jedním takovým místem je i naše pláž. Budete-li mít štěstí, můžete na želvu vylézající z vody natrefit třeba při večerní procházce. Jistější je ale vyrazit do některé ze želvích záchranných stanic. Kousek od Tropical Garden se nachází hned dvě.
Známější a dobře zavedený je projekt ochránců přírody „Turtle Conservation Project“ v nedaleké Rekawě, jehož hlavní náplní je střežit nakladená vejce, aby se zvýšily šance malých želviček na vylíhnutí a úspěšný přesun do moře. Na činnost si projekt vydělává právě organizací nočního pozorování želv. Pozorovat tato zvířata při kladení vajec je zážitek, na který se vyplatí si počkat. Vypravit se sem můžete n skútru nebo tuktukem, který na místo dorazí cca za dvacet minut, můžete se s ním dohodnout, ať na vás počká nebo pro vás za nějaký čas přijede.
Teprve od roku 2021 působí kousek od nás Wildlife Turtle Project Kapuhenwala. I sem se chodívá těsně před setměním. Napřed si můžete prohlédnout informační tabule o různých druzích želv, žijících na Srí Lance. A poté se již připojíte k ochráncům a pokusíte se vystopovat některou z velkých želv. Pokud budete na místě ve správnou dobu, uvidíte i vypouštění malých, čerstvě vylíhnutých želviček do moře.
Ochrana želv na Srí Lance
Po celém pobřeží Srí Lanky najdete řadu tzv. záchranných stanic či želvích líhní (hatcheries). Jak však upozorňuje organizace Chráníme mořské želvy, která se zaměřuje na efektivní ochranu mořských želv, některé stanice svým chováním želvám spíše ubližují, než aby jim pomáhali. Malé právě vylíhlé želvy zavírají do bazénků, přitom pro želvy je důležité, aby se co nejdříve dostaly do vody. Těmto želvám v bazénu zakrní svaly, protože nemohou plavat, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20-30 let vrátit naklást vejce. Pokud vám tedy jde nejen o zážitek, ale i skutečnou ochranu těchto úžasných stvoření, líhním se vyhněte a navštivte etičtější a ekologičtější projekty, jako je právě ten v Rekawě či Kapuhenwale. Více informací o ochraně želv najdete na webu www.morskezelvy.cz