fbpx Skip to content

10 důvodů proč vyrazit na Srí Lanku v roce 2021

Fotka pláže a palem před Tropical Garden

AKTUALIZOVANO 19. 7. 2021 Koncem ledna 2021 otevřela opět své hranice turistům “perla indickho oceánu”. Pokud chcete i v této době cestovat, ale s ohledem na zdraví a bezpečí své i místních lidí, je Srí Lanka ta správná volba. Proč tedy vyrazit na Srí Lanku (i) v roce 2021, koronaviru navzdory?

1. Protože Srí Lanka má vždy co nabídnout

Srí Lanka je momentálně jednou z mála exotických zemí, které lze bez větších problémů navštívit. V žádném případě to ale není „znouzectnost“! Tento překrásný ostrov na území o něco menším než je Česká republika nabízí neskutečnou rozmanitost přírodních krás i kulturních památek. Nekonečné písečné pláže na jižním pobřeží, dechberoucí výhledy na smaragdové čajovníkové plantáže v centrální hornaté části ostrova, starověké památky tzv. „kulturního trojúhelníku“, národní parky se slony, buvoly, krokodýly a dalšími vzácnými druhy zvířat… Na své si přijdou surfaři, milovníci a milovnice jógy, přírody, ale i dobrého jídla. Srí Lanka má zkrátka pro každého něco.

2. Protože pravidla jsou sice tvrdá, ale ne nesnesitelná

Pravidla pro vstup na Srí Lanku se jako všude na světě ještě poměrně často mění, naštěstí zdá-se čím dál víc směrem k většímu rozvolnění. V zásadě platí, že pokud jste očkovaní, můžete po obdržení negativního výsledku PCR testu cestovat po ostrově téměř bez omezení. Bezpečný způsob cestování umožňuje země dokonce i neočkovaným. Aktuální podmínky pro vstup na Srí Lanku průběžně sleduji a najdete je shrnuty v samostatném příspěvku. Pokud jde o mne, trocha administrativy a nějaké to šťourání v nose navíc je cena, kterou jsem po roce a půl čekání za pobyt v tropickém ráji ochotna zaplatit.

3. Protože právě teď zažijete Srí Lanku bez turistů

Cestovatelská fóra a facebookové skupiny se po zveřejnění podmínek zaplnila variacemi na téma „takhle tam nikdo nepojede“. A právě proto bych zbystřila. Na Srí Lance se sice ani za normálních okolností nebudete mačkat s davy turistů, ale pravdou je, že nejznámější památky tzv. „kulturního trojúhelníku“ nebo národní parky už hojně navštěvované jsou. Pro představu, v roce 2020 dorazilo během února 207 500 turistů, letos 3366. Příležitost kochat se výhledem ze starověké Sigiriye bez doprovodu dalších lidí nebo vyrazit na safari do Yaly jako jediný jeep je jedinečná a opakovat se (doufejme) jen tak nebude.

4. Protože Srí Lanka se vyrovnala s koronavirem lépe než většina „vyspělých“ zemí

Ačkoli koronavirus se nevyhnul ani Srí Lance, situace na ostrově je nesrovnatelná se situací v České republice či Evropě obecně. V době vzniku tohoto příspěvku v dubnu 2021 činil celkový počet potvrzených případů od počátku epidemie 83 870 a v souvislosti s covidem-19 bylo evidováno necelých 500 úmrtí. Srí Lanka má přitom dvojnásobnou populaci než Česká republika. V květnu 2021 sice ostrov zastihla ještě třetí vlna koronaviru, která celková čísla zvedla, ale i v době vrcholící epidemie se denní počet pozitivně testovaných pohyboval kolem 3000 (vzpomeňme na našich 17 000) a celková bilance ke 14. 7. 2021 je 279 000 odhalených případů a 3600 úmrtí. I když vezmeme v potaz, že se na Srí Lance testuje v menší míře než u nás, rozdíl v počtech nakažených je propastný. Epidemii zde berou od začátku vážně, a i proto se země otevírá turismu velmi opatrně a krok za krokem.

Fotka krásné pláže přímo před Tropical Garden, které nabízí ubytování na Srí Lance

5. Protože když už lockdown, tak radši na pláži

Cestování v době covidové s sebou nese určitá specifika a rizika, kterým se nelze vyhnout, pokud člověk nechce zůstat sedět doma na gauči. Tím největším je, že pravidla související s prevencí šíření koronaviru se mohou poměrně rychle měnit, a i když už vše vypadá „jako dřív“, situace se může zase zhoršit. Stalo se to v ČR, stalo se to i na Srí Lance a není vyloučeno, že se to stane znovu. V době aktualizace tohoto článku (červenec 2021) se po 2. celkovém lockdownu pravidla na Srí Lance čím dál více uvolňují a život se vrací do normálu. Obzvlášť to platí pro očkované jedince, kteří mají oproti neočkovaným řadu výhod. Navíc země dělá vše pro to, aby se pro turisty znovu zavírat nemusela ani při zhoršené epidemiologické situaci. Na Srí Lance se již také ve velkém očkuje, výhled je tedy poměrně optimistický. No a i kdyby došlo na nejhorší, karanténa či lockdown na pláži se snáší přeci jen lépe pod palmou na pláži než před televizí v obýváku.

Fotka palmy a nejkrásnější pláže Medilla na jihu Srí Lanky

 

6. Pomůžete místním lidem

Cestovní ruch tvoří za normálních okolností až 12 % srílanského HDP. Přímo zaměstnává 250 000 lidí, nepřímo pak přispívá k obživě dalších 3 000 000. Se zavřením hranic v březnu loňského roku se tak uzavřel zdroj příjmů pro většinu z těchto lidí, řada z nich se ocitla v zoufalé situaci zcela bez prostředků. S výjimkou jednorázové pomoci pro nejchudší obyvatelstvo ve výši 5000 rupií nebyla ze strany státu poskytnuta žádná finanční podpora (pro představu, minimální měsíční plat na Srí Lance se pohybuje kolem 24000 rupií). Na znovuobnovení cestovního ruchu se tak upínají naděje statisíců lidí.

7. …a ti vám za to snesou modré z nebe

Srílančané jsou k turistům přátelští a vstřícní i za normálních okolností. Během mojí první cesty po Srí Lance to pro mne byly ty nejkrásnější zážitky, díky kterým se mi tahle země zapsala do srdce – všudypřítomné úsměvy a pozdravy, nezbytné otázky „where are you from?“ a „where are you going?“, lidé vždy ochotní poradit a pomoci… Skeptici namítnou, že ne vždy je pomoc nezištná a jasně, najdou se různí vykukové, kteří berou „bílé“ jen jako chodící peněženky. Ale obecně je má zkušenost taková, že místní jsou skutečně velmi pohostinní a upřímně se snaží, abychom se v jejich zemi cítili dobře. Většina se na návrat turistů upřímně těší a po tak dlouhém odloučení se první „bílí“ cestovatelé a cestovatelky setkají s nadšeným přivítáním.

8. Uvidíte více divokých zvířat…

Po dobu zavření hranic a omezení pohybu lidí si srílanská příroda „odpočinula“ a zvířata se vrací na místa, která kvůli zvyšujícímu se počtu lidí dříve opustila. Když jsem v roce 2006 poprvé navštívila Srí Lanku, byla pláž v Tangalle před Tropical Garden každé ráno poseta nezaměnitelnými „tracky“ od obrovských želv, které se v noci vypravují z moře na břeh klást vejce. Postupně jich ubývalo a v posledních letech se staly spíše vzácností. Želvy se přesunuly o kus dál do Rekawy, kde mají více klidu. To se teď změnilo a máme zprávy, že se želvy vrátily a někdy chodí až k nám na zahradu. V národních parcích jsou teď úžasné podmínky pro pozorování vzácných divokých zvířat, slony počínaje a levharty konče. Zvířata si užívají větší klid, pohybují se svobodněji po národních parcích a nesnaží se skrývat před zvědavými pohledy návštěvníků. Těch je nyní minimum a šance pozorovat zvířata nerušeně a zblízka je tak větší než kdykoli jindy.

9. a přispějete k jejich ochraně

Omezení cestovního ruchu sice na jednu stranu zvířatům svědčí a zlepšuje jejich přirozené prostředí, v konečném důsledku však paradoxně vede k jejich většímu ohrožení. Snížení příjmů z turismu a safari a celkově špatná ekonomická situace vede k nárůstu pytláctví. Na Srí Lance je na vzestupu jak pytláctví pro obživu, kdy lidé loví menší druhy zvířat na maso či sbírají vejce chráněných želv, tak pytláctví komerční, kdy pytlákům nejde o vlastní přežití, ale o zisk. Jejich obětí se stávají leopardi, sloni, loví se ale i mláďata dalších vzácných druhů, která jsou pak prostřednictvím nadnárodní pašerácké sítě prodávána do celého světa. Pokud tedy vyrazíte na Srí Lanku právě teď, máte jednak velkou šanci, že se dostanete blíže k divokým zvířatům, zároveň však svým dílem přispějete i k jejich ochraně.

10. Seženete super ubytování za zlomek ceny

Omezení turismu s sebou přineslo i snížení cen za ubytování. Řada hotelů se zaměřila na místní klientelu a podle toho i nastavila ceny, někdy až o polovinu i více levnější. Velmi výhodně seženete ubytování typu „homestay“ a pronajmete si pokoj přímo u místních. K dlouhodobému pronájmu jsou k dispozici domy vlastněné cizinci, kteří se ze svých zemí na Srí Lanku kvůli nařízením nedostanou. Pobyt na místě vás tak může vyjít i levněji než dříve a to i přesto, že letenky jsou nyní kvůli omezenému počtu letů o něco dražší.

Fotka ubytování na Srí Lance v prázdninových domech Tropical Garden v rozlehlé zahradě

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.