fbpx Skip to content

10 důvodů, proč vyrazit na Srí Lanku v létě

Určitě jste se s tím také setkali. Cestovatel či cestovatelka se v diskuzi nevinně zmíní, že se chystá na Srí Lanku v létě. A okamžitě dostane „kartáč“ v podobě pohrdavých komentářů, jak se do exotiky jezdí jen v zimě, jak tam v létě prší a jak je to celkově nesmysl, když je v Evropě tou dobou hezky. A jak je na sociálních sítích zvykem, obvykle tyto zasvěcené rady rozdávají lidé, kteří na Srí Lance v životě nebyli. Pro všechny, kdo třeba kvůli práci ve školství či dětem školou povinným v hlavní sezóně na ostrov jet nemohou, mám dobrou zprávu. Klid. Na Srí Lanku se v létě jezdí. A dokonce existuje řada důvodů, proč může být návštěva Srí Lanky v létě dokonce i lepší než v zimě. Jaké to jsou?

 

1. Příjemné počasí

Největší obavou těch, kdo se chystají na Srí Lanku v letních měsících, je počasí. Proč si tolik lidí myslí, že v létě na Srí Lance prší, je na delší vyprávění (přečíst si ho můžete v samostatném příspěvku věnovaném počasí na Srí Lance). Nicméně ve zkratce – čas velkých prázdnin je ideální pro návštěvu méně turisticky objeveného východního či severního pobřeží. Na plážích v okolí města Trinkomalee nebo v zátoce Passikuda si touto dobou můžete užít slunečné počasí a parádní koupání bez velkých vln. Střed ostrova, kam se jezdí do hor a na památky, lze navštívit celoročně. A nemusíte se obávat ani jižního pobřeží. Oceán sice bývá tou dobou hodně divoký, ale počasí je příjemné. Červenec a srpen tu patří k sušším měsícům a teploty kolem 28-30 s občasným osvěžujícím deštěm jsou za mne komfortnější než třeba dubnová suchá vedra často šplhající ke 35 i více stupňům.

 

Tak takové počasí by šlo, ne? 🙂 V červenci 2023 na jihu na Silent Beach.

2. Méně turistů

Asi největším plusem dovolené na Srí Lance v létě je celkově mnohem menší počet turistů. Na ostrově sice stále naštěstí platí, že pokud zamíříte mimo hlavní turistické trasy, davů se obávat nemusíte nikdy. Mnoho míst na Srí Lance zůstává neobjevených, třeba již zmiňovaný východ a sever ostrova. A i u nás v Tangalle je lidí naštěstí zatím „tak akorát“. Pokud ale chcete vystoupat na proslulou Sigiriyi, svézt se vlakem na nejkrásnější trase Kandy-Ella, pokořit vrchol Adamovy hory nebo si zasurfovat na Hiriketiyi, počítejte, že v top sezóně je tam lidí dost. V létě můžete zažít tato vyhlášená místa jinak, spíše než zahraniční turisty potkáte místní rodinky na výletě.

3. Offseason vibe

Co mě na mimosezóně baví, je odlišná atmosféra. U nás na jihu většina podniků zavře a ty které ne, jsou upřímně rádi za každého hosta. Oceán je divoký a ukazuje svou sílu, po plážích se můžete procházet hodiny a potkáte maximálně pár psů… V restauracích budete často jediní, a tak místní nepromarní šanci dát se s vámi do řeči. Ne že by se nedávali do řeči i jindy, ale v létě na to mají zkrátka ještě více času. Už tak pomalé srílanské tempo ještě zvolní a vy se můžete snadno naladit na tuhle línou vlnu… Jestli si chcete odpočinout od lidí i od spěchu, chcete poznávat místní přírodu, kulturu a lidi, jižní pobřeží vás v létě nezklame.

Slavný Nine Arches Bridge v červenci, sem tam turista.

4. Mekka surfařů

Pokud ospalá mimosezóna není nic pro vás a naopak se těšíte na společnost a nějakou tu party, zamiřte na jihovýchod do zátoky zvané Arugambay. Dříve vesnička, dnes atraktivní pobřežní letovisko plné restaurací, barů a hotelů, kde to žije a rozhodně se tu večer nudit nebudete. Právě sem se v létě sjíždí za těmi nejlepšími vlnami surfaři nejen z celého ostrova, ale i z celého světa. Ať už patříte mezi zkušené mazáky nebo chcete surf zkusit poprvé, Arugambay má co nabídnout krotitelům vln všech úrovní. Surfovat se v létě ovšem dá i na jižním pobřeží. Ačkoli je obecně oceán o hodně divočejší a opatrnost je na místě, dají se najít i pláže, kde mohou surf zkusit i úplní začátečníci. V okolí Tropical Garden je to třeba zátoka Unakuruwa, kde si můžete prkno i půjčit a zaplatit si lekci se zkušeným místním instruktorem.

5. Sezóna kitesurfingu

A ještě pro jeden sport je Srí Lanka v létě ideální destinací – kitesurfing. Nejvyhlášenější je oblast poloostrova Kalpitiya, kde zhruba od poloviny května do poloviny října panují skvělé povětrnostní podmínky. Nebudu machrovat, kitesurfingu nerozumím ani trochu. Ale relevantnější zdroje uvádí, že v této době vane konstantní vítr s průměrnou rychlostí kolem 20-22 uzlů, který někdy dosahuje rychlosti až 30 uzlů. Kalpitiya poskytuje pro kitesurfing dobré zázemí, najdete tu řadu půjčoven, instruktorů i kitesurf campů. Druhou možností pro kitesurf je pak již zmiňovaná Arugambay.

 

Surf a další vodní sporty ke Srí Lance prostě patří.

6. Perahera

Slavnostní průvod neboli „perahera“ je překrásná podívaná, pořádaná u různých významných příležitostí a svátků. Zástup pestrobarevně oděných tanečníků a tanečnic, akrobatů, žonglérů, masek, hudebníků a slavnostně nazdobených slonů se pomalu pohybuje ulicemi měst, která ozařují tisíce a tisíce světel. A ty nejznámější perahery se konají kdy? Správně, v létě. Vůbec největší je „Esala Perahera“, pořádaná každoročně v Kandy. Trvá několik dní a doprovází ji řada pečlivě dodržovaných rituálů. Esala Perahera vrcholí při srpnovém úplňku několikahodinovým procesím. Největší slon s největšími kly nese na svém hřbetě ve schránce relikvii Buddhova zubu, která předtím několik týdnů putovala v rámci předchozích průvodů po ostrově. Celé procesí prochází ulicemi Kandy směrem ke Chrámu Zubu, kde je vzácná relikvie uložena zpět na své stálé místo. I ostatní perahery ale stojí za návštěvu, výhodou je, že jsou turisticky méně známé a tak publikum sestává v drtivé většině z místních a zážitek je o to autentičtější. Taková je třeba perahera v Kataragamě, druhá největší, která se koná v posvátném městě Kataragama při červencovém úplňku. Menší průvody ale můžete spatřit od června do srpna všude po jižním pobřeží.

7. Sloní sešlost

Pouze v letních měsících, kdy v severních částech ostrova panuje období sucha, můžete být svědky unikátního přírodního jevu, tzv. „sloní sešlosti“. Přes 300 slonů putuje mezi červnem a zářím z velkých vzdáleností, aby našli zdroj vody i čerstvé pastvy v okolí vodní nádrže Minneriya Tank. Nádrž samotná byla vybudována již v dobách prvního starověkého království Anuradhapura. Dnes ji obklopuje národní park Minneriya, kam můžete vyrazit na safari. Kromě slonů máte šanci spatřit na 20 dalších druhů savců – jeleny sambar, buvoly i endemické druhy opic. Žijí zde i levharti a medvědi, ale natrefit na ně je velmi vzácné. Nicméně do Minneriye se jezdí hlavně za slony. Pozorovat majestátní samce, kteří se v podvečer přichází k nádrži napít, či sloní matky s roztomilými slůňaty dovádějícími ve vodě patří k tomu nekrásnějšímu, co na Srí Lance můžete zažít.

 

Sloni, další ze symbolů Srí Lanky. V národním parku Minneriya je léto ideálním obdobím, kdy je pozorovat ve volné přírodě.

 

8. Nižší ceny

Vítaným benefitem ve vedlejší sezóně je i to, že většina hotelů nabízí ubytování za podstatně nižší ceny. V létě si tak leckdy můžete dopřát čtyřhvězdičkový hotel na pláži s bazénem za cenu, za kterou byste v hlavní sezoně těžko našli průměrný guesthouse. O něco levněji vás může vyjít třeba i doprava, protože řidiči v létě nemají tolik zákazníků. A koneckonců i tuktukáři v létě natahují o trochu méně 😀 Pro pořádek ale doplním, že na léto se hůře shání letenky. Obecně doporučuji rezervovat je s velkým předstihem, pak se může člověk dostat na rozumnou cenu.

9. Ovocná sezóna

Co mne při letní návštěvě také mile překvapilo, je nabídka a ceny ovoce. Nádherně šťavnaté a sladké tropické plody si sice můžete na Srí Lance dopřát v kteroukoli roční dobu, protože některé druhy (banány, papája, ananas) dozrávají celoročně. U mnoha dalších ale začíná jejich hlavní sezóna až po ukončení hlavní sezóny turistické. Manga, rambutany, mangostýny, karamboly, to vše si v létě můžete dopřát za příznivější ceny. A některé druhy, jako třeba dračí ovoce, jindy jen stěží na trhu seženete.

10. Jiná Srí Lanka

Sama jsem roky jezdila „klasicky“ jen v rozmezí prosinec až duben, v posledních letech ale záběr čím dál víc rozšiřuju a objevuju zase další tvář Srí Lanky. Loni v létě jsem třeba poprvé viděla silnice u nás na jihu lemované červeně kvetoucími stromy. Nikdy jindy než v červenci nekvetou. Celkový ráz krajiny je jiný, sušší, je období sklizně a tak se všude suší rýže tradičním způsobem přímo na cestách, o kterém ve svých cestopisech psali už Hanzelka se Zikmundem. Poprvé jsem také viděla stovky rozesmátých i modlících se místních na cestě na „peraheru“ v Kataragamě a zažila její magickou atmosféru. Srí Lanka v létě je zkrátka…jiná. A rozhodně stojí za objevení!

Perahera, fascinující podívaná s magickou atmosférou.

 

 

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.