fbpx Skip to content

Srí Lanka bez cestovky: vše, co potřebujete vědět

Láká vás dovolená v exotice? Nebojte se vyrazit na Srí Lanku bez cestovky! Na této stránce najdete nejčastější dotazy k cestování na Srí Lanku. Další užitečné informace se dočtete v  e-booku o Tangalle. A pokud potřebujete s plánováním dovolené na vlastní pěst přeci jen trochu pomoct, vyzkoušejte naši službu cestovního poradenství

Oproti jiným exotickým zemím (Jižní Amerika, Afrika) je Srí Lanka pro turisty bezpečnou zemí, krádeže nejsou časté a lidé jsou milí, usměvaví a ochotní pomoci. Srí Lanka je skvělou volbou pro ty, kdo se chtějí vydat na exotickou dovolenou “na vlastní pěst”.

Co dělat v případě problému?

Na Srí Lance není velvyslanectví České republiky, nejbližší ambasáda je v indickém Dillí, v hlavním městě však působí honorární konzul pro ČR.

Funguje tu speciální turistická policie, tel. +94 11 242 1052. Pamatujte si i číslo 119 či 118 (záchranka, dopravní policie, hasiči). 

O aktuální bezpečnostní situaci ve vztahu k ekonomické krizi v roce 2022 píšeme v samostatném příspěvku na blogu. 

>>>ČÍST VÍCE<<<

Na Srí Lance není v porovnání s Českem nebo evropskými zeměmi draho, zejména využíváte-li služeb místních restaurací, obchodů, dopravy apod. Dražší položkou bývá jedině doprava autem či vstupy do národních památek a parků. Stejně tak v luxusnějších turistických centrech a restauracích jsou ceny srovnatelné s českými.

>>> ČÍST VÍCE <<<

Časový posun oproti ČR je + 3,5 hodiny v době letního času a + 4,5 v době zimního času.

Cestování s dětmi se doporučuje až po ukončení běžného očkovacího procesu, tj. po 15. měsíci věku dítěte. Není ale výjimkou vidět na Srí Lance cestovatele i s dětmi podstatně mladšími. V každém případě doporučujeme konzultovat konkrétní případ s vaším pediatrem a některým z center pro cestovní medicínu, např. Centrem cestovní medicíny v Praze.

Očkování dětí proti hepatitidě A, které lékaři pro Srí Lanku doporučují, je možné až po 1. roce života. Proti břIšnímu tyfu je spíše než očkování doporučeno důsledně kontrolovat, co dítě jí a pije. Stejně jako pro dospělé platí zásada, že co se dá oloupat a uvařit, je bezpečné.

Specifikům cestování s dětmi se věnujeme v samostatném příspěvku na blogu.

>>> ČÍST VÍCE <<<

Jak se dostanu z letiště do Tropical Garden?

Zajišťujeme dopravu z letiště klimatizovanými auty (max. 7 míst), po domluvě na vás bude čekat řidič, který vás doveze přímo na místo. Cesta z letiště do Tangalle trvá cca 2,5 hodiny (dle provozu). Protože za sebou budete mít dlouhý let (11 hodin+přestupy), je možné se na jednu noc ubytovat v blízkosti letiště (Negombo) nebo v hlavním městě Kolombu a dopravu vám domluvíme na následující den.
Do Tangalle je možné se také dopravit místní dopravou – autobusem nebo kombinovaným spojením (vlakem a autobusem).

Jak se mohu dopravovat po ostrově?

Na Srí Lance funguje železniční i autobusová síť. Nesmíte příliš spoléhat na jízdní řády, autobus vám však na požádání zastaví, kde chcete. Nejběžnějším dopravním prostředkem turistů je však taxi. Pronajímání vozů bez řidiče na Srí Lance není běžné, avšak využití taxi, tedy vícemístných aut s řidičem a průvodcem v jedné osobě, je cenově přijatelné.

Po Tangalle se můžete pohybovat tzv. tuk-tuky (motorizovanými rikšami) nebo si půjčit skútr.

Jaké jsou na Srí Lance zásuvky? Mohu používat vlastní fén, nabíječky a další vybavení?

Na Srí Lance se používá elektrický proud o napětí 240 V. Elektřina je dostupná všude, je však třeba počítat s občasnými výpadky. Zásuvky mají tři vstupy jako třeba na Maledivách. Lze zakoupit adaptér téměř ve všech obchodech s elektronikou, k zasunutí koncovky spotřebiče do zásuvky však poslouží i obyčejná propiska. V Tropical Garden jsou české zásuvky i adaptéry k dispozici.

V roce 2001 jsme s batohem na zádech projeli tento krásný ostrov křížem krážem a na závěr odpočívali na břehu Indického oceánu, na překrásné, téměř liduprázdné pláži. Tady začal zrát náš plán, vybudovat si místo, kam bychom na čas utekli od pracovních povinností, hektického života a stresu, kterému jsme vystaveni v našem běžném životě.

Srí Lanka nebyla po mnoho let z důvodu občanské války na severu vyhledávaná mnoha turisty a jako Češi jsme byli jedni z prvních. Válka skončila, ostrov přežil i ničivou vlnu tsunami a dnes je vyhledávaným místem pro exotickou dovolenou. Po několika letech budování jsme v roce 2010 dokončili náš sen, dva prázdninové domy Tropical Garden, kde lze strávit nevšední dovolenou.

V době kdy nejsme na Srí Lance, nabízíme Tropical Garden k pronájmu.

Jak je to na Srí Lance s internetem?

Internet je v současné době na Srí Lance běžnou záležitostí. V hotelech a restauracích bývá wi-fi zdarma (nejinak je tomu i v našem resortu).

Na Srí Lance je také velmi dobré vysokorychlostní mobilní internetové připojení. Datové balíčky na mobil jsou velmi levné, vyplatí se proto zakoupit místní SIM kartu, ze které je možné i výhodněji posílat SMS či volat do ČR.

Jak se na Srí Lance domluvíme?

Na Srí Lance se mluví sinhálsky a tamilsky. Vzhledem ke koloniální minulosti mluví stále většina obyvatel alespoň trochu anglicky, v hotelích a službách pro turisty je angličtina samozřejmostí. V Tropical Garden se domluvíte bez problémů anglicky a německy (správkyně Tropical Garden, Anke, je Němka).

Od 7. 12. 2022 byla zrušena všechna covid opatření, která regulovala vstup na ostrov. Na Srí Lanku tak mohou přijet jak očkovaní, tak neočkovaní bez jakýchkoli podmínek.

Situaci nadále sledujeme a podmínky pro vstup na Srí Lanku najdete shrnuty na našem blogu.

>>>ČÍST VÍCE<<<

Tangallské pláže, to jsou kilometry světlého písku a k hladině se sklánějících palem, kde za celý den potkáte několik turistů a pár místních. Je ale třeba počítat s tím, že jižní pobřeží ostrova omývá Indický oceán, takže moře je bouřlivé a koupání přímo u Tropical Garden není bezpečné (nebezpečí spodních proudů). Jen několik minut chůze po pláži se ale najdou klidnější zákoutí, kde je možné se bez obav koupat. Doporučujeme místo za vlnolamy cca 10-15 min. chůze po pláži (od bungalovů směrem k městu) nebo pláže Gayambokka, Pallikudawa, Silent Beach, Mawella či Hiriketiya – vše v dosahu 10-30 minut tuk-tukem od Tropical Garden. Velmi bezpečná pláž, kde se dá koupat i v letních měsících, kdy bývá oceán nejdivočejší, je Unakuruwa. 

V Tangalle najdete i potápěčské centrum.

Jak kvalitní je lékařská péče na Srí Lance?

Úroveň zdravotní péče je zde různorodá, od státních nemocnic s úrovní odpovídající rozvojové zemi po velmi dobré kliniky v Kolombu a větších městech. Soukromá zařízení jsou na podstatně vyšší úrovni než státní nemocnice. V Tangalle se nachází nově opravená soukromá nemocnice Arogya.

Před cestou na Srí Lanku je důležité uzavřít dobré cestovní pojištění, z kterého jsou v případě problému náklady na lékařskou péči zpětně proplaceny.

Jaké letecké společnosti létají na Srí Lanku?

Na Srí Lanku létá řada leteckých společností např. Emirates, Sri Lankan, Fly Dubai, Qatar Airways, LOT, Etihad a další. Hledejte lety do Kolomba (Colombo). Cesta z letiště trvá díky nové dálnici cca 2,5 hodiny.

Jak dlouho trvá let na Srí Lanku?

Let trvá cca 11 hodin + čas na přestupy.

Na Srí Lance se platí srílanskou rupií (zkratka LKR, běžně též Rs.), aktuální kurz najdete zde.

Ve všech bankách i na letišti po příletu je možné vyměnit eura a dolary. Také výběr z bankomatů je ve větších městech bezproblémový, včetně Tangalle. Na mnoha místech, jako např. v supermarketech a větších obchodech, lze také platit kartou.

V Tangalle je možné vyměnit peníze v několika bankách, vybrat na přepážce z kreditní karty i vybrat z bankomatů.

Doporučujeme vybírat z bankomatů People´s Bank, která si neúčtuje poplatek. Ověřte si ale, kolik si počítá vaše banka za výběr mimo EU.

Dostanu v obchodech na Srí Lance vše, co potřebuji?

Nebojte se, že doma něco zapomenete a celou dovolenou to budete postrádat. Na Srí Lance v současné době seženete běžné zboží bez problémů.

Konkrétně v Tangalle je kromě řady malých obchůdků a tradičního tržiště i supermarket Food City a Keels´s, kde najdete vše základní od másla po náplasti. Nezapomeňte však léky, které běžně užíváte. Na druhou stranu nečekejte stejný sortiment, jako najdete v ČR.

Žádné očkování není pro vstup povinné, doporučuje se ale očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě typu A a B. Konzultovat očkování můžete s lékaři např. v Centru cestovní medicíny.

Povinné není ani očkování proti koronaviru, veškerá pravidla pro neočkované byla zrušena 7. 12. 2022 tímto dokumentem.

Antimalarika někteří čeští lékaři stále doporučují, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila Srí Lanku za zemi bez výskytu malárie již v roce 2016.  Důležité je důsledně se chránit před komářím bodnutím kvůli jiným nemocem, např. horečkou dengue. Chránit se můžete dlouhým oděvem ve večerních hodinách, používáním moskytiér (v Tropical Garden k dispozici zdarma), spreji proti hmyzu (doporučujeme místní Soffell) či místními prostředky (spirály proti hmyzu – mosquito coil).

Je možné si nechat vyprat prádlo v průběhu dovolené nebo si musím vézt oblečení na každý den s sebou?

Ložní prádlo a ručníky jsou k dispozici v Tropical Garden a vyměňují po 3 dnech. Pokud požadujete častější výměnu, obraťte se na Anke. U Anke si také po dohodě můžete nechat vyprat prádlo (ceník je na místě).

Kdy je nejlepší jet na Srí Lanku?

Na Srí Lanku je možné jet celý rok, protože teploty jsou celoročně vysoké, kolem 30°C. Počasí na Srí Lance je ovlivněno dvěma monzuny, které zasahují každý jinou část ostrova. V jižní části ostrova, kde leží i Tangalle, přichází deště v květnu a v říjnu, ale mohou se o nějaký ten týden posunout. Hlavní sezona tak na jihu Srí Lanky je v prosinci-březnu.

I během období dešťů se však většinou nejedná o setrvalé deště, spíše jednou, dvakrát za den přijde liják, který zase rychle odejde a zbytek dne můžete zase na pláž.

Podrobněji se počasí na Srí Lance věnujeme v příspěvku na blogu.

>>>ČÍST VÍCE<<<

Přímo v Tropical Garden nemáme vlastní restauraci, proto nemůžeme nabídnout polopenzi či plnou penzi. V případě zájmu je možné objednat místní srílanské snídaně (cena na dotaz).

V nejbližším okolí Tropical Garden je však hned několik restaurací s výběrem mezinárodní i místní kuchyně a bohatou nabídkou ryb a mořských plodů (doporučujeme zejména obří krevety – prawns a humry – lobsters). Prázdninové domy Tropical Garden jsou ojedinělé možností využití vlastních, plně vybavených kuchyní. K dispozici je venkovní kuchyně s elektrickým vařičem, rychlovarnou konvicí a nádobím, zejména však oceníte možnost chlazení nápojů v chladničce s mrazákem.

Ceny jídel v turistických restauracích na pláži jsou přibližně stejné jako v ČR, při nákupech na místním trhu a přípravě jídel v Tropical Garden se však dostanete na cenu podstatně nižší. Velmi levně vychází také jídlo v místních bistrech, kde tradiční rice and curry pořídíte doslova za pár korun.

Milovníci tropického ovoce si za pár rupií mohou do sytosti užívat lahodných ananasů, banánů, manga i méně známých druhů.

Vodu pijte jedině balenou, která je k dostání i v nejzapadlejším krámku. Našim hostům navíc poskytujeme pitnou vodu zdarma.

Kdy na Srí Lance probíhají největší svátky a slavnosti?

Svátků je na Srí Lance celá řada, slaví se svátky všech čtyř náboženství přítomných na ostrově – buddhistické, hinduistické, muslimské i křesťanské. Nejběžnějším svátkem a dnem pracovního volna je tzv. poja, jejíž oslavy probíhají každý měsíc při úplňku. Doporučujeme vypravit se např. do Kataragamy, kde se můžete účastnit tradičních obřadů v chrámech, rituálního rozbíjení kokosů či sledovat symbolické obtáčení dagob (svatyň) barevnými stuhami.

Nejvýznamnějším svátkem je buddhistický vesak v květnu. Velké oslavy také náleží buddhistickému novému roku oslavovanému na Srí Lance 14. dubna. V červenci či srpnu probíhají v Kandy strhující oslavy esala perahera s barevnými sloními procesími, o nichž poutavě píší již cestovatelé Hanzelka a Zikmund.

Potřebuji ke vstupu do země vízum?

S platností od 17. 4. 2024 zařadila Srí Lanka ČR mezi země,  jejichž občané nemusí pro cestu na Srí Lanku za turistickým účelem s délkou pobytu do 30 dní žádat o vízum. Starý systém ETA pro zažádání o vízum již není v provozu. Nově najdete veškeré informace na tomto portálu e-visa.

Pokud jedete na Srí Lanku na delší dobu, je možné požádat o prodloužení online zde.

Stáhněte si náš e-book o Tangalle

Jste na Srí Lance poprvé nebo dovolenou plánujete? Ať už bydlíte u nás v Tropical Garden nebo jinde v okolí Tangalle, náš e-book vám pomůže se na místě zorientovat a vaši dovolenou si užít na maximum.

UVNITŘ ZJISTÍTE

  • které jsou ty nejkrásnější pláže 
  • kde se skvěle najíte
  • kam vyrazit na nákupy
  • jaké aktivity a výlety nevynechat