fbpx
Skip to content

Na Srí Lanku bez cestovky: vše, co potřebujete vědět

Užitečné informace k cestě na Srí Lanku

Chystáte se poprvé na Srí Lanku bez cestovky? Skvělá volba! Bezpečná země s dobrou dopravní infrastrukturou, možnost za rozumné peníze pronajmout auto s řidičem a průvodcem v jedné osobě, překrásná a pestrá příroda s množstvím přírodních i historických zajímavostí… To vše a mnoho dalšího dělá ze Srí Lanky ideální destinaci pro ty, kdo chtějí vyrazit na exotickou dovolenou na vlastní pěst. A pokud se vypravíte k nám do Tropical Garden, získáte také podporu přímo z ČR – rádi poradíme s vízy, letenkami a vším potřebným.

Sepsali jsme pro vás nejčastější dotazy, na které se nás hosté ohledně pobytu v Tropical Garden a na Srí Lance obecně nejčastěji ptají.

Pokud chcete zjistit o této krásné zemi co nejvíce,  doporučujeme knižní průvodce z edic Lonely Planet a Rough Guide.

Skvělým zdrojem aktuálních informací přímo od cestovatelů a cestovatelek je Trip Advisor.

Vyražte na Srí Lanku bez cestovky

 

Jaká je bezpečnostní situace na Srí Lance?

Oproti jiným exotickým zemím (Jižní Amerika, Afrika) je Srí Lanka pro turisty bezpečnou zemí, krádeže nejsou časté a lidé jsou milí, usměvaví a ochotní pomoci. Srí Lanka je skvělou volbou pro ty, kdo se chtějí vydat na exotickou dovolenou “na vlastní pěst”.

Co dělat v případě problému?

Na Srí Lance není velvyslanectví České republiky, nejbližší ambasáda je v indickém Dillí, v havním městě vsak působí honorární konzul pro ČR.

Funguje tu speciální turistická policie, tel. 433 342. Pamatujte si i číslo 119 (záchranka, dopravní policie, hasiči).

Jaké jsou ceny běžného zboží na Srí Lance?

Na Srí Lance není draho, zejména využíváte-li služeb místních restaurací, obchodů, dopravy apod. Dražší položkou bývají jedině vstupy do národních památek a parků. Stejně tak v luxusnějších turistických centrech a restauracích jsou ceny srovnatelné s českými.

Jaký je časový posun?

Časový posun oproti ČR je + 3,5 hodiny v době letního času a + 4,5 v době zimního času.

Mohu jet na Srí Lanku s malými dětmi?

Cestování s dětmi se doporučuje až po ukončení běžného očkovacího procesu, tj. po 15. měsíci věku dítěte. Není ale výjimkou vidět na Srí Lance cestovatele i s dětmi podstatně mladšími. V každém případě doporučujeme konzultovat konkrétní případ s vaším pediatrem a některým z center pro cestovní medicínu, např. Centrem cestovní medicíny v Praze.

Mohu nechat dítě před cestou očkovat stejně jako dospělého?

Očkování dětí proti hepatitidě A, které lékaři pro Srí Lanku doporučují, je možné až po 1. roce života. Proti bříšnímu tyfu je spíše než očkování doporučeno důsledně kontrolovat, co dítě jí a pije. Stejně jako pro dospělé platí zásada, že co se dá oloupat a uvařit, je bezpečné.

Jak se dostanu z letiště do Tropical Garden?

Zajišťujeme dopravu z letiště klimatizovanými auty (max. 7 míst), po domluvě na vás bude čekat řidič, který vás doveze přímo na místo. Cesta z letiště do Tangalle trvá cca 2,5 hodiny (dle provozu). Protože za sebou budete mít dlouhý let (11 hodin+přestupy), je možné se na jednu noc ubytovat v blízkosti letiště (Negombo) nebo v hlavním městě Kolombu a dopravu vám domluvíme na následující den.
Do Tangalle je možné se také dopravit místní dopravou – autobusem nebo kombinovaným spojením (vlakem a autobusem).

Jak se mohu dopravovat po ostrově?

Na Srí Lance funguje železniční i autobusová síť. Nesmíte příliš spoléhat na jízdní řády, autobus vám však na požádání zastaví, kde chcete. Nejběžnějším dopravním prostředkem turistů je však taxi. Pronajímání vozů bez řidiče na Srí Lance není běžné, avšak využití taxi, tedy vícemístných aut s řidičem a průvodcem v jedné osobě, je cenově přijatelné.

Po Tangalle se můžete pohybovat tzv. tuk-tuky (motorizovanými rikšami) nebo si půjčit skútr.

Jaké jsou na Srí Lance zásuvky? Mohu používat vlastní fén, nabíječky a další vybavení?

Na Srí Lance se používá elektrický proud o napětí 240 V. Elektřina je dostupná všude, je však třeba počítat s občasnými výpadky. Zásuvky mají tři vstupy jako třeba na Maledivách. Lze zakoupit adaptér téměř ve všech obchodech s elektronikou, k zasunutí koncovky spotřebiče do zásuvky však poslouží i obyčejná propiska. V Tropical Garden jsou české zásuvky i adaptéry k dispozici.

Jak se na Srí Lance ocitla česká „tropická zahrada“?

V roce 2001 jsme s batohem na zádech projeli tento krásný ostrov křížem krážem a na závěr odpočívali na břehu Indického oceánu, na překrásné, téměř liduprázdné pláži. Tady začal zrát náš plán, vybudovat si místo, kam bychom na čas utekli od pracovních povinností, hektického života a stresu, kterému jsme vystaveni v našem běžném životě.

Srí Lanka nebyla po mnoho let z důvodu občanské války na severu vyhledávaná mnoha turisty a jako Češi jsme byli jedni z prvních. Válka skončila, ostrov přežil i ničivou vlnu tsunami a dnes je vyhledávaným místem pro exotickou dovolenou. Po několika letech budování jsme v roce 2010 dokončili náš sen, dva prázdninové domy Tropical Garden, kde lze strávit nevšední dovolenou.

V době kdy nejsme na Srí Lance, nabízíme Tropical Garden k pronájmu.

Jak se na Srí Lance domluvíme?

Na Srí Lance se mluví sinhálsky a tamilsky. Vzhledem ke koloniální minulosti mluví stále většina obyvatel alespoň trochu anglicky, v hotelích a službách pro turisty je angličtina samozřejmostí. V Tropical Garden se domluvíte bez problémů anglicky a německy (správkyně Tropical Garden, Anke, je Němka).

Jaká je kuchyně na Srí Lance?

Srílanská kuchyně je především ostrá, nicméně na vyžádání v každé turistické restauraci zhotoví i jídlo nepálivé. Připravíte se však o skvělý kulinářský zážitek s množstvím variací. Tradičním pokrmem je tzv. rice&curry, tedy rýže s rozmanitými druhy zeleninových i masových omáček.

V okolí Tropical Garden je několik restaurací s výběrem mezinárodní i místní kuchyně a bohatou nabídkou ryb a mořských plodů (doporučujeme zejména obří krevety – prawns a humry – lobsters). Bungalovy Tropical Garden jsou ojedinělé možností využití kuchyňky u bungalovů. Využít můžete venkovní kuchyň s elektrickým vařičem, rychlovarnou konvicí a nádobím, zejména však oceníte možnost chlazení nápojů v chladničce s mrazákem. Ceny jídel v turistických restauracích na pláži jsou přibližně stejné jako v ČR, při nákupech na místním trhu a přípravě jídel v Tropical Garden se však dostanete na cenu podstatně nižší.

Milovníci tropického ovoce si za pár rupií mohou do sytosti užívat lahodných ananasů, banánů, manga i méně známých druhů.

Vodu pijte jedině balenou, která je k dostání i v nejzapadlejším krámku.

Je koupání na plážích bezpečné?

Tangallské pláže, to jsou kilometry světlého písku a k hladině se sklánějících palem, kde za celý den potkáte několik turistů a pár domorodců. Je ale třeba počítat s tím, že jižní pobřeží ostrova omývá Indický oceán, takže moře je bouřlivé a koupání přímo u Tropical Garden není bezpečné (nebezpečí spodních proudů). Jen několik minut chůze po pláži se ale najdou klidnější zákoutí, kde je možné se bez obav koupat. Doporučujeme klidnější místo za vlnolamy cca 10-15 min. chůze po pláži (od bungalovů směrem k městu) nebo pláže Gayambokka a Pallikudawa či mořská zákoutí za útesy v Rekawě (vše v dosahu několika minut tuk-tukem od Tropical Garden). Ve dvou blízkých resortech je ale možnost využití bazénu (za poplatek).

V Tangalle je i potápěčské centrum.

Jak kvalitní je lékařská péče na Srí Lance?

Úroveň zdravotní péče je zde různorodá, od státních nemocnic s úrovní odpovídající rozvojové zemi po velmi dobré kliniky v Kolombu a větších městech. Soukromá zařízení jsou na podstatně vyšší úrovni než státní nemocnice. V Tangalle se nachází nově opravená soukromá nemocnice.

Před cestou na Srí Lanku je důležité uzavřít dobré cestovní pojištění, z kterého jsou v případě problému náklady na lékařskou péči zpětně proplaceny.

Kde seženu nejvýhodnější letenky na Srí Lanku?

Z Prahy létají do Colomba  např. společnosti Emirates nebo Quatar, jedná se o lety s přestupem. Ceny se pohybují v rozmezí 13 – 27 000 Kč včetně poplatků. Nejvýhodnější lety můžete vyhledat přes Pelikán nebo Kiwi.

Jaké letecké společnosti létají na Srí Lanku?

Na Srí Lanku můžete také letět se srílanskými aerolinkami, dále s Fly Dubai, Kuwait Airways, Qatar Airways, KLM nebo Austrian Airlines. Společnost Fly Dubai létá i na nové letiště Mattale v Hambantotě, které je blíže k Tropical Garden (cca 2 hod.) než hlavní letiště u Kolomba (cca 3,5 hod.).

Některé lety jsou s mezipřistáním na Maledivách, máte-li dost času, je možné si na těchto překrásných korálových ostrovech udělat několikadenní zastávku.

Jak dlouho trvá let na Srí Lanku?

Let trvá cca 11 hodin + čas na přestupy.

Jakou měnou se na Srí Lance platí?

Na Srí Lance se platí srílanskou rupií (zkratka LKR, běžně též Rs.), aktuální kurz najdete zde.

Ve všech bankách i na letišti po příletu je možné vyměnit eura a dolary. Také výběr z bankomatů je ve větších městech bezproblémový. Na mnoha místech lze také platit kreditními kartami.

V Tangalle je možné vyměnit peníze v několika bankách nebo vybrat na přepážce z kreditní karty.

Dostanu v obchodech na Srí Lance vše, co potřebuji?

Nebojte se, že doma něco zapomenete a celou dovolenou to budete postrádat. Na Srí Lance v současné době seženete běžné zboží bez problémů. Konkrétně v Tangalle je kromě řady malých obchůdků a tradičního tržiště i supermarket Food City, kde najdete vše od másla po náplasti. Nezapomeňte však léky, které běžně užíváte.

Musím se před letem na Srí Lanku nechat očkovat?

Očkování není povinné, doporučuje se ale očkování proti břišnímu tyfu a hepatitidě typu A a B. Antimalarika někteří lékaři doporučují, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila Srí Lanku za zemi bez výskytu malárie již v roce 2016.  Důležité je důsledně se chránit před komářím bodnutím dlouhým oděvem ve večerních hodinách, používáním moskytiér (v Tropical Garden k dispozici zdarma), sprejů proti hmyzu či místních prostředků (spirály proti hmyzu – mosquito coil). V každém případě konzultujte očkování s lékaři, např. v Centru cestovní medicíny.

Je možné si nechat vyprat prádlo v průběhu dovolené nebo si musím vézt oblečení na každý den s sebou?

Ložní prádlo a ručníky jsou k dispozici v Tropical Garden a vyměňují se každé 3 dny. Pokud požadujete častější výměnu, obraťte se na Anke. U Anke si také po dohodě můžete nechat vyprat prádlo (ceník je na místě).

Kdy je nejlepší jet na Srí Lanku?

Na Srí Lanku je možné jet celý rok, protože teploty jsou celoročně vysoké, kolem 30°C. Počasí na Srí Lance je ovlivněno dvěma monzuny, které zasahují každý jinou část ostrova. V jižní části ostrova, kde leží i Tangalle, přichází monzun v květnu a v říjnu, ale může se o nějaký ten týden posunout. Nejvhodnějšími měsíci pro návštěvu Tropical Garden jsou proto prosinec-březen a červen-září. O aktuálním počasí se můžete informovat zde.

Kdy na Srí Lance probíhají největší svátky a slavnosti?

Svátků je na Srí Lance celá řada, slaví se svátky všech čtyř náboženství přítomných na ostrově – buddhistické, hinduistické, muslimské i křesťanské. Nejběžnějším svátkem a dnem pracovního volna je tzv. poja, jejíž oslavy probíhají každý měsíc při úplňku. Doporučujeme vypravit se např. do Kataragamy, kde se můžete účastnit tradičních obřadů v chrámech, rituálního rozbíjení kokosů či sledovat symbolické obtáčení dagob (svatyň) barevnými stuhami.

Nejvýznamnějším svátkem je buddhistický vesak v květnu. Velké oslavy také náleží buddhistickému novému roku oslavovanému na Srí Lance 14. dubna. V červenci či srpnu probíhají v Kandy strhující oslavy esala perahera s barevnými sloními procesími, o nichž poutavě píší již cestovatelé Hanzelka a Zikmund.

Mohu ze Srí Lanky běžně komunikovat přes internet?

Internet je v současné době na Srí Lance běžnou záležitostí, mluvíme-li o turistických střediscích, hotelích a internetových kavárnách. V Tangalle najdete několik internetových kaváren. Kvalita internetového připojení i IT vybavení internetových kaváren se každým rokem zlepšuje. Nejjednodušší způsob připojení k internetu je přes mobilní telefon (3G, GPRS). Pokud si zakoupíte místní SIM kartu, je internetové připojení poměrně rychlé a velmi levné. Výhodné je také telefonování a zasílání SMS ze srílanské SIM karty do ČR.

Potřebuji ke vstupu do země vízum?

O turistické vízum je možné žádat elektronicky. Platí po dobu 30 dní. Pokud chcete na Srí Lance zůstat delší dobu, můžete zažádat o vízum prostřednictvím ambasády ve Vídni. Zašlete pasy spolu s vyplněnou žádostí a fotkou, žádost je pak vyřízena do 10 pracovních dnů. Více informací na webu ambasády.

Prodloužení měsíčního turistického víza je také možné přímo na Srí Lance po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Department of immigration and Emmigration.

Více informací zde.

V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.

Nenašli jste zde, co jste potřebovali zjistit?
Napište nám, pokud budeme znát odpověď, rádi poradíme.