fbpx Skip to content

Počasí na Srí Lance: vyrazit můžete kdykoli

Jaké je na Srí Lance počasí? Je možné cestovat na Srí Lanku v létě? Kdy je období dešťů? A jaké dalekosáhlé důsledky způsobili v oblasti počasí britští kolonizátoři? Na tyto a další otázky o rozmarech počasí na Srí Lance se zaměřím v dnešním blogu.

Teploty kolem třicítky, pod nulou leda v mrazáku

Hned na začátek dobrá zpráva: na Srí Lanku můžete vyrazit kdykoli. Opravdu. Jestliže se Madeiře přezdívá „ostrov věčného jara“, Srí Lanka by směle mohla nést označení „ostrov věčného léta“. Díky poloze kousek nad rovníkem je zde celoročně velmi teplé počasí. Průměrná teplota je 28 – 30 °C, v nejteplejších měsících 35 – 38 °C, teplota moře, respektive oceánu je stabilně kolem 28°C. Pokud budete trávit dovolenou na Srí Lance spíše v pobřežních oblastech nebo na výletech po památkách, s klidem si vystačíte se žabkami a letním oblečením. Nižší teploty můžete očekávat pouze v horských oblastech. Ani tady to ale není se zimou nijak dramatické. Chystáte-li se tedy například na výstup na posvátnou Adamovu horu, přibalte si tenisky a větrovku, jinak se ale zimy na Srí Lance obávat nemusíte. Mráz a sníh zná většina místních pouze z filmů a vyprávění. Nezapomeňte tedy při hovoru stočit řeč třeba k tomu, že u nás v Česku bývá v zimě běžně deset pod nulou. Při jedné z našich prvních cest jeden srílanský známý při této informaci nevěřícně vytřeštil oči a pak spiklenecky pronesl: “To ale nechodíte do práce, když je pod nulou, že ne?”

 

Obloha bez mráčku a teploty kolem 35°C, takové je na jihu typické počasí v hlavní sezóně od prosince do dubna.

Kdy je na Srí Lance období dešťů?

Co byste při plánování dovolené měli zvážit, je období dešťů. Obecně platí, že počasí ovlivňují dvě hlavní monzunová období: jihozápadní monzun (květen až září) a severovýchodní monzun (prosinec až únor). Ovšem pozor. Navzdory zažitým představám a informacím uváděným takřka v každém průvodci, nejvíce dešťů nepřichází během monzunového období, ale mezi nimi, v době takzvaných „intermonzunů“, vůbec největší množství srážek na ostrov dopadá v období od října do začátku listopadu.

Jak je to možné? Podle klimatologa a specialisty na tropické oblasti Lareefa Zubaira je termín „monzun“ (monsoon) ve vztahu ke Srí Lance chápán velmi zkresleně. Četli jste knihu „Když nastaly deště“? Autor v ní popisuje monzuny v Indii jako několikatýdenní, neustávající průtrže mračen, doprovázené povodněmi. A přesně tento obraz monzunu jsem si dlouho v hlavě nesla i já a evidentně i autoři Lonely Planet a dalších průvodců. Jenže chyba lávky. Jak vysvětluje Lareef, slovo „monsoon“ pochází z arabského „mawsim“, které jednoduše odkazuje na roční období, definované převládajícím směrem větru.

 

Výhled ze známé Sigiriye na konci října, tedy v mezimonzuu.

Bloody British!

Za ztotožnění slova „monzun“ s prudkými, dlouhotrvajícími dešti mohou podle Lareefa britští kolonizátoři. Ti totiž monsunové období znali především z Indie, kam skutečně na většinu území přináší vydatné a setrvalé deště, přesně jako ve zmiňované knize. To ale není případ Srí Lanky! „Bloody British!“, zaklel by v tuto chvíli náš kamarád Chaminda, který nemůže obyvatelům Velké Británie kvůli koloniální minulosti přijít na jméno. A na seznam křivd, které na Srí Lance napáchali, by připsal i naprosté zmatení ohledně toho, kdy na ostrově nejvíce prší.

Zmatení jsou v tomto případě nejen turisté. Chybně popsaný rytmus počasí jde podle Lareefa nejen napříč průvodci, ale odbornou literaturou či filmy. Nechtěným a vlastně docela vtipným důsledkem je třeba i plánování mezinárodních zápasů v kriketu, který je nejoblíbenějším a nejsledovanějším sportem Srílančanů. Ve snaze vyhnout se monzunovému dešti jsou často plánovány do mezimonzunových měsíců a tím pádem, jak už víme, paradoxně do období, kdy prší naopak nejvíce z celého roku. Hráči jsou tak odsouzeni ke klouzání bahnem a častému přerušování zápasů a divák se nestačí divit.

Selský rozum

Co pomotali Britové, to nijak nerozhodilo místní sedláky. Zemědělci střídání počasí dobře znají a tak tradiční zemědělská období jsou Maha (říjen až březen) a Yala (duben až září), přičemž každé začíná obdobím vydatných srážek a končí suchým počasím pro sklizeň. A přesně tomu odpovídá i naše zkušenost. Za dvacet let našeho působení na Srí Lance jsme se přesvědčili o tom, že na jihu větší deště sice přichází opravdu počátkem května, trvají ale nejdéle do konce června a poté opět následuje suché období, maximálně s ojedinělými přeháňkami. Moře může být kvůli větru divočejší, ale jinak je krásně a naopak jsou příjemnější teploty neý na vrcholu hlavní sezóny. Takto to pokračuje až zhruba do konce září, kdy nastane hlavní období dešťů, trvající opět 5-6 týdnů, tedy do konce října/začátku listopadu.

Během období dešťů bývá obloha často zatažená.

Monzunům, intermonzunům i Britům navzdory

Co z toho všeho plyne pro cestovatele? Zaprvé, navzdory zažité představě v letních měsících můžete s klidem vyrazit i k nám dolů na jih. Oproti východnímu pobřeží tu bude sice touto dobou opravdu divoké moře, ale vytrvalých dešťů se bát nemusíte. To ocení zejména rodiče dětí školou povinných, či lidé pracující ve školství nebo jiných zaměstnáních, kde je dovolená vázaná na české letní prázdniny. A zadruhé, ani na vrcholu nejdeštivějšího období to s dešti na Srí Lance není tak žhavé, nebo spíše mokré.

Přidám osobní zkušenost, kdy jsem se v posledních letech s rodinou dvakrát po sobě vydala k nám do Tangalle od konce října do poloviny prosince – tedy v době, kdy deště vrcholí a poté postupně odchází. V obou případech jsme silný, vytrvalý déšť trvající několik hodin za celý pobyt zažili asi dvakrát či třikrát. V prvních dnech po příjezdu, tedy koncem října a začátkem listopadu, většinou přes den či v noci různě intenzivně zapršelo (buď krátký prudký slejvák, který byl za pár minut pryč, nebo mírný deštík, který trval třeba dvě, tři hodiny). Obloha byla častěji zatažená, ale téměř vždy alespoň na chvíli vykouklo slunce, výjimkou nebyly ani dny zcela slunečné, kterých postupně čím dál více přibývalo. Koupat se dá, protože jak již bylo řečeno, teplo je pořád. A mně naopak vyhovovalo, že nemusím za dětmi stokrát za den běhat s opalovacím krémem a že je příjemněji na různé výlety.

Srí Lanku jsem také navštívila sama v červenci a v srpnu a počasí bylo za mne ideálné. Povětšinou bylo slunečno, déšt jsem zažila dvakrát začátkem července (v podobné intenzitě, jako jsem ho zažila tentýž rok v únoru). Teploty byly příjemné a celkově mohu pobyt v mimosezóně doporučit. Nedoporučila bych ho jen rodičům vyloženě malých dětí, protože moře je touto dobou opravdu divoké. Na druhou stranu je to kompenzováno tím, že i ty „nejprofláklejší“ pláže, jako je třeba čím dál oblíbenější Hiriketiya kousek od nás, máte touto dobou jen pro sebe. Jsou dny, kdy je lepší ke koupání využít bazén nebo se  vypravit na vzdálenější pláže do klidných zátok, tam se ale dá koupat v podstatě kdykoli.

Ani během období dešťů, tedy mezi monzuny, nejsou výjimkou dny jako tento..

Pokud tedy k dokonalé dovolené nutně nepotřebujete nepřetržité azzuro a naopak oceníte o něco nižší teploty, než jsou po zbytek roku, vůbec se nebojte k nám na jih vyrazit nejen v létě, ale i od konce října dál. Má to i další výhody obecně touto dobou jezdí méně turistů a zaplatíte i méně za ubytování díky mimosezónním slevám. Vracím se tedy obloukem k tomu, co jsem psala na začátku – na Srí Lanku můžete vyrazit kdykoli a to v podstatě do kterékoli její části. Ačkoli obecně platí výše popsané vzorce, zapršet vám může i uprostřed období sucha. Obavy o počasí tedy hoďte za hlavu a vyrazte na Srí Lanku zkrátka tehdy, kdy se vám to hodí. Monzunům, intermonzunům i Britům navzdory.

Zdroje informací o počasí na Srí Lance:

Monsoons and Intermonsoons

Departement of Meteorology

 

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.