fbpx Skip to content

Neztraťte se v džungli nařízení: aktuální podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2023 a 2024

Fotka písečné pláže Medilla s tyrkysovým mořem v Tangalle u Tropical Garden

AKTUALIZOVÁNO 19. 10. 2023

Podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2023 a 2024 jasně a přehledně najdete v tomto pravidelně aktualizovaném blogu. Co je důležité vědět, pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Srí Lance?

Covid opatření zrušena

Doba covidová s sebou pro cestovatele přinesla řadu omezení a podmínky se měnily někdy doslova ze dnes na den. Postupně se ale vše začalo vracet k normálu a nyní už jsou pravidla pro vstup na Srí Lanku opět stejná jako “před covidem”. Poslední opatření (povinnost PCR/antigenního testu pro neočkované cestující) byla zrušena od 7. 12. 2022. Oficiální web informující o aktuálních pravidlech ve vztahu ke koronaviru již neexistuje, zde ale najdete příslušný dokument srílanského ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 12. 2022

Víza

Pro cestu na Srí Lanku budete potřebovat vízum. Žádat o vízum na Srí Lanku můžete online. Je možné získat vízum i přímo na letišti, ale určitě je lepší pořídit předem, ať na letišti zbytečně neztrácíte čas. Vízum platí 30 dní ode dne vstupu, od 1. 12. 2022 se cena za vízum zvýšila na 50 USD při žádosti online, 60 USD “on arrival” na letišti.  Děti do 12 let musí mít vízum také, ovšem neplatí za něj. Pokud cestujete na delší dobu, můžete si vízum zdarma o další dva měsíce prodloužit. O prodloužení můžete žádat zde. Poprvé můžete zdarma prodloužit o 60 dní, podruhé a potřetí o 90 dní, takže celkem můžete na Srí Lance na turistické vízum zůstat až 270 dní ode dne příletu.

Většinou přijde vízum obratem nebo do 24 hodin, může se ale stát, že se proces zbrzdí, je lepší tedy žádat trochu s předstihem. Žádat můžete až 3 měsíce předem. Existuje pouze jediný oficiální web, kde si můžete víza udělat a tím je https://eta.gov.lk/. Pozor na pochybné zprostředkovatelské weby, kteří si k vyplnění žádosti účtují někdy nehorázné poplatky, přitom si žádost stejně vyplňujete online vy sami. Platí cena 50 USD (+ 2 USD poplatek za platbu kartou). Super návod v češtině, jak vízum vyplnit, najdete na tomto odkazu.

Tip: Online systémy rozhodně nejsou nejsilnější srílanskou stránkou. Neustále jim to blbne, padá, nefunguje… Pokud narazíte na některý z těchto problémů, buďte trpěliví a zkoušejte to. Zkuste si otevřít stránku v jiném prohlížeči. Pokud bojujete s platbou, vyzkoušejte různé karty. Mně se osvědčil Chrome a Visa karta, ale je to trochu otázka náhody a momentální konstelace hvězd. Pokud vám hvězdy nakloněny nebudou, ještě je tu možnost tzv. “on arrival visa”, které zakoupíte na letišti na Srí Lance. 

Arrival card

Na letišti v Kolombu budete při vstupu do země předkládat i tzv. “arrival card”. Většinou ji dostanete přímo v letadle nebo si ji můžete vzít po příletu do Kolomba, nově je ale možnost vyplnit kartičku online. Doporučujeme tuto možnost, protože některé společnosti mylně považují možnost vyplnit kartu online naopak za povinnost. Pro hladký průběh tedy doporučujeme vyplnit v klidu předem, což můžete udělat nejdříve 4 dny před příletem na tomto odkazu: Arrival Card Sri Lanka I tady platí, že s doladěním formuláře si programátor příliš práce nedal, velmi často se stane, že nepřijde žádný potvrzovací email, z toho si ale vůbec nic nedělejte. Kartu s největší pravděpodobností v systému mít budou, případně vám dají vyplnit papírovou. Případně můžete v posledním kroku udělat screenshot obrazovky a ten si uložit. Také se nenechte zmást tím, že jako místo odletu (port of departure) systém nenabídne Prahu. Respektive nabídne, ale umisťuje ji do Bahrajnu. Spolkněte vlasteneckou hrdost a zaškrtněte Prague/Bahrain. Nikdo to řešit nebude.

Platnost pasu

Zkontrolujte si s předstihem platnost pasu. Pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu. Přes tohle vlak nejede a pokud bude mít pas s kratší platností, vaše dovolená skončí už na letišti.

Očkování

Pro vstup na SRí Lanku není povinné žádné očkování, ani proti covidu, ani jiné. Doporučuje se mít očkovanou žloutenku A a B a bříšní tyfus.

Srí Lanka se na vás těší

Takové jsou tedy podmínky pro vstup na Srí Lanku. Když jsem v dubnu 2021 tento příspěvek poprvé sepsala, byl to román na pokračování. Od té doby jsem ho mnohokrát přepisovala, aby odpovídal aktuálně platným podmínkám a věřte, že sledovat stále se měnící pravidla byla někdy fuška. O to větší mám radost, že dnes už je vše “při starém” a pevně věřím, že už nikdy nebudu muset psát o testech, očkování a karanténách. Pokud tedy přemýšlíte, kde si užít krásnou dovolenou a láká vás exotika, Srí Lanka je ta správná volba.

Užitečné zdroje informací

Online vízum (jediný oficiální web): https://eta.gov.lk/

MZV ČR – Koronavirus Covid-19 na Srí Lance – pravidla pro vstup do země (ČJ)

MZV ČR – Pravidla pro návrat do ČR – (ČJ)

Facebooková skupina Češi a Slováci na Srí Lance

Pokyny srílanského Ministerstva zdravotnictví: 7. 7. 2021, 15. 7. 2021, 11. 8. 2021, 18. 8. 2021, 28. 9 2021, 25. 10. 2021, 27. 1. 2022, 18. 4. 2022, 6. 12. 2022

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.