fbpx Skip to content

Neztraťte se v džungli nařízení: aktuální podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2023 a 2024

Fotka písečné pláže Medilla s tyrkysovým mořem v Tangalle u Tropical Garden

AKTUALIZOVÁNO 14. 4. 2024

Podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2023 a 2024 jasně a přehledně najdete v tomto pravidelně aktualizovaném blogu. Co je důležité vědět, pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Srí Lance?

Covid opatření zrušena

Doba covidová s sebou pro cestovatele přinesla řadu omezení a podmínky se měnily někdy doslova ze dnes na den. Postupně se ale vše začalo vracet k normálu a nyní už jsou pravidla pro vstup na Srí Lanku opět stejná jako “před covidem”. Poslední opatření (povinnost PCR/antigenního testu pro neočkované cestující) byla zrušena od 7. 12. 2022. Oficiální web informující o aktuálních pravidlech ve vztahu ke koronaviru již neexistuje, zde ale najdete příslušný dokument srílanského ministerstva zdravotnictví ze dne 6. 12. 2022

Víza

S platností od 17. 4. 2024 je pro občany ČR zrušena vízován povinnost. O vízum tedy nemusíte žádat předem, stačí vám pouze pas a vše vyřídíte na imigračním na letišti na Srí Lance. Razítko, které obdržíte do pasu, se nazývá “povolení k pobytu”. Panují trochu nejasnosti ohledně délky možného pobytu, s jistotou můžeme tvrdit, že povolení k pobytu obdržíte na 30 dní. Dle dostupných informací by ale mělo být možné dostat po příjezdu pobyt až na 180 dní. Odkazovat se můžete na tento web: https://www.srilankaevisa.lk/information. Nově lze žádat i o “multiple entry visa”, tedy vízum s opakovaným vstupem. O této možnosti zjišťujeme více a budeme o ní informovat, až si nový systém trochu víc “sedne”.

Arrival card

Na letišti v Kolombu budete při vstupu do země předkládat i tzv. “arrival card”. Většinou ji dostanete přímo v letadle nebo si ji můžete vzít po příletu do Kolomba, nově je ale možnost vyplnit kartičku online. Doporučujeme tuto možnost, protože některé společnosti mylně považují možnost vyplnit kartu online naopak za povinnost. Pro hladký průběh tedy doporučujeme vyplnit v klidu předem, což můžete udělat nejdříve 4 dny před příletem na tomto odkazu: Arrival Card Sri Lanka I tady platí, že s doladěním formuláře si programátor příliš práce nedal, velmi často se stane, že nepřijde žádný potvrzovací email, z toho si ale vůbec nic nedělejte. Kartu s největší pravděpodobností v systému mít budou, případně vám dají vyplnit papírovou. Případně můžete v posledním kroku udělat screenshot obrazovky a ten si uložit. Také se nenechte zmást tím, že jako místo odletu (port of departure) systém nenabídne Prahu. Respektive nabídne, ale umisťuje ji do Bahrajnu. Spolkněte vlasteneckou hrdost a zaškrtněte Prague/Bahrain. Nikdo to řešit nebude.

Platnost pasu

Zkontrolujte si s předstihem platnost pasu. Pas musí být platný ještě 6 měsíců po návratu. Přes tohle vlak nejede a pokud bude mít pas s kratší platností, vaše dovolená skončí už na letišti.

Očkování

Pro vstup na SRí Lanku není povinné žádné očkování, ani proti covidu, ani jiné. Doporučuje se mít očkovanou žloutenku A a B a bříšní tyfus.

Srí Lanka se na vás těší

Takové jsou tedy podmínky pro vstup na Srí Lanku. Když jsem v dubnu 2021 tento příspěvek poprvé sepsala, byl to román na pokračování. Od té doby jsem ho mnohokrát přepisovala, aby odpovídal aktuálně platným podmínkám a věřte, že sledovat stále se měnící pravidla byla někdy fuška. O to větší mám radost, že dnes už je vše “při starém” a pevně věřím, že už nikdy nebudu muset psát o testech, očkování a karanténách. Pokud tedy přemýšlíte, kde si užít krásnou dovolenou a láká vás exotika, Srí Lanka je ta správná volba.

Užitečné zdroje informací

Vízum (jediný oficiální web): https://www.srilankaevisa.lk/

Facebooková skupina Češi a Slováci na Srí Lance

MZV (bohužel web není vždy aktuální): MZV Srí Lanka

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.