fbpx Skip to content

Neztraťte se v džungli nařízení: aktuální podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2021

Fotka písečné pláže Medilla s tyrkysovým mořem v Tangalle u Tropical Garden

AKTUALIZOVÁNO 16. 10. 2021
Podmínky pro vstup na Srí Lanku v roce 2021 jasně a přehledně najdete v tomto pravidelně aktualizovaném blogu. Ačkoli cestovat v době covidové je trošku o nervy a podmínky se mění někdy ze dne na den, zdá se, že stávající pravidla zůstanou v následujících týdnech a měsících v platnosti. Koncem září 2021 také konečně došlo k velkému zmírnění pravidel pro vstup na Srí Lanku pro očkované turisty a přicestovat můžete prakticky bez omezení. Neočkovaní mohou přicestovat také, ale budou to mít trochu složitější. Co vás tedy aktuálně čeká, pokud se rozhodnete strávit dovolenou na Srí Lance?

Cestování mezi provinciemi je opravdu možné!

Důležitá poznámka hned na úvod. V posledních týdnech se na nás často obrací lidé s dotazem, zda je možné cestovat mezi provinciemi. Na webu českého Ministerstva zahraničních věcí totiž bohužel stále visí nepřesná informace, že na Srí Lance platí zákaz cestování mezi provinciemi. To je sice pravda, momentálně bylo toto opatření prodlouženo zatím do 21. 10. 2021, nicméně nevztahuje se na tzv. základní služby“ (essential services/essential activities). Mezi základní služby je řazen i turismus, pro zahraniční turisty (očkované či pro neočkované po „karanténě“) je možné cestovat neomezeně i mezi provinciemi. Oficiální zdroj této informace si můžete prohlédnout zde – jde o vyjádření srílanského Ministerstva zdravotnictví. Je potřeba prozatím počítat s tím, že hromadná doprava mezi provinciemi nebyla obnovena, jednodušší je tak využít auto s řidičem nebo si například půjčit skútr. Obnovení dopravy se nicméně očekává nejpozději do konce října.

Do letadla jen testovaní

Co vás cestou na Srí Lanku zatím nemine, ať již jste očkovaní nebo ne, je PCR test ještě před odletem z ČR. V tuto chvíli negativní test vyžaduje jak Srí Lanka samotná, tak některé letecké společnosti.  Test nesmí být starší než 72 hodin před nástupem do letadla. Certifikát o negativním výsledku si berete s sebou na cestu a musí být zhotoven i v anglickém jazyce. Tento test povinný i pro děti, výjimku mají pouze děti do 2 let.

Víza

Pro cestu na Srí Lanku budete potřebovat vízum (tato povinnost platila již před covidem). Žádat o vízum na Srí Lanku můžete žádat online (dočasně byla zrušena možnost tzv. „on arrival visa“, tedy možnost získat vízum až na místě). Pokud jde o délku víza, nic se nemění – online můžete žádat na pobyt do 30 dní (cena 35 USD), na místě je pak možné prodloužení. Děti do 12 let musí mít vízum také, ovšem neplatí za něj. Celkem je na turistické vízum na Srí Lance možné zůstat až 180 dní, prodloužit si ho můžete přímo na Srí Lance na imigračním.

Kdo má očkování, vyhrál

Pro lidi s ukončeným očkováním (alespoň 2 týdny před příletem na ostrov) povinnosti tímto v podstatě končí. Po příletu na Srí Lanku jen předložíte potvrzení o negativním PCR testu v anglickém jazyce, potvrzení o ukončeném očkování (akceptovány jsou všechny vakcíny oficiálně uznané v ČR) a Health Declaration Form. Všechny dokumenty mějte raději vytištěné a v několika kopiích. Také doporučuji vzít si s sebou i doklad, kde je uvedeno, kdy jste obdrželi 1. dávku očkování – v evropském „covid passu“ se uvádí jen datum druhé dávky, na Srí Lance je ale z nějakého důvodu občas zajímá i dávka první.

Děti

Pokud jde o neočkované děti, do věku 12 let se řídí stejnými pravidly jako očkovaní rodiče. Trochu složitější je to s neočkovanými dětmi vě věku 12-18 let. Ty musí po příletu absolvovat PCR test, což je v tuto chvíli možné přímo na letišti v Colombu. Výsledek by měl být hotový do 3 hodin, následně již mohou děti cestovat dál se svými očkovanými rodiči.

Pojištění

COVID pojištění pro plně očkované není povinné, nicméně je velmi důrazně doporučováno, protože případné náklady na karanténu či léčbu jdou za vámi. Je tedy rozumné ověřit si, zda vaše cestovní pojištění zahrnuje i COVID-19.

Návrat do ČR

Pokud jde o návrat zpět, oficiální sdělení na stránkách letiště prozatím je, že pro vstup na letiště je povinný PCR test. Ten by neměl být starší než 96 hodin, výjimku mají děti do 5 let. Stránka ovšem není příliš často aktualizovaní a z různých zdrojů k nám přichází informace, že test vyžadován není, pouze pokud to vyžadují aerolinky. Pokud chcete mít klid a s nikým se nedohadovat, doporučujeme si test udělat. Laboratoře jsou všude po Srí Lance a testy stojí kolem 8000 rupií. Pokud to chcete risknout, mějte s sebou vytištěný dokument potvrzující, že vaše aerolinky test nepožadují, a stejně tak informaci, že ČR nevyžaduje pro očkované PCR test při návratu.

Pro návrat do ČR platí nařízení, která najdete na webu českého Ministerstva zahraničních věcí. Srí Lanka je trochu nespravedlivě po celou dobu pandemie zařazena mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy. Nicmémě, pro očkované a děti do 6 leti i tak platí pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář. Trochu složitější to mají neočkované děti 6-18 let. Podle webu MZV: „Osoby ve věku 6 – 12 let musí před cestou vyplnit příjezdový formulář a po vstupu na území ČR se do 5 dní podrobit RT-PCR testu na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2; před ukončením samoizolace disponovat negativním výsledkem provedeného testu.“ Neočkované děti 12 – 18 se pak bohužel řídí stejnými pravidly jako neočkovaní dospělí, podrobně na webu MZV.

Kdo nemá očkování, užije si Srí Lanku trochu jinak

Podstatně přísnější pravidla platí pro neočkované turisty, nicméně i tak se dá pobyt zařídit tak, že si dovolenou užijete. Ve zkratce musíte splnit následující podmínky:

  1. rezervovat tzv. Level 1 hotel, na kterém strávíte 13-14 nocí
  2. zaplatit předem povinné covid pojištění (12 USD/osoba/měsíc)
  3. zaplatit předem 2 PCR testy (40 USD/test)
  4. projít PCR testem 72 hodin před nástupem do letadla
  5. absolvovat 2 PCR testy, 1. den po příletu a 12. den po příletu

Hotel Level 1

Hotely Level 1 nebo také „Safe and Secure Level 1dodržují přísná hygienická opatření a prošly nezávislým auditem. Hotel je potřeba mít předem rezervovaný. Neočkovaní zde stráví 12-13 nocí. To však nemuí být vůbec tragédie, nejde totiž o karanténu, jako v jiných asijských zemích. V hotelu můžou hosté využívat veškeré zařízení, tedy třeba bazén či welness, chodit na masáže, na jógu, do posilovny či na ajurvédské procedury. Pokud má hotel svou pláž, můžete i do moře, ať už „na koupačku“ nebo třeba surfovat. Zároveň není nutné zůstat celou dobu na jednom místě, mezi Level 1 hotely je možné se přesouvat, i zde platí, že hotely musí být rezervovány již před příletem. Hotely jsou v různé kvalitě i cenových kategoriích, zde najdete aktualizovanou mapu Level 1 hotelů.

Cestování v bublině

Z hotelu nesmí hosté po uvedenou dobu libovolně odcházet a stýkat se s místními. V rámci „bio bubliny“ je však možné navštívit řadu nejznámějších památek či přírodních atrakcí. Na seznam jsou zařazeny všechna největší srílanská lákadla – starověké památky tzv. kulturního trojúhelníku Anuradhapura, Sigiriya i Polonaruwa, národní parky, botanická zahrada Peradenyia, pozorování velryb atd. Jejich aktualizovaný seznam najdete zde. Vypravit na ně je možné s certifikovaným průvodcem, který zařídí vše potřebné. Výlet vám pomohou zorganizovat i ve většině hotelů, i v tomto případě je lepší mít vše domluvené předem.

Po 14 dnech v „bio bublině“, s negativním testem (viz níže) a s certifikátem o absolvování karantény, si již můžete vybrat jakékoli ubytování a cestovat bez omezení. Třeba k nám na jih do Tropical Garden.

Jak na to

Vzhledem ke stále se měnícím podmínkám je nejlepší kontaktovat některou z místních cestovek. Právě místní cestovní agenti mají asi nejlepší přehled o aktuální situaci a ušetří vám práci i nervy. Samozřejmě to zvládnete i sami, jen se obrňte trpělivostí, ne vždy fungují věci v praxi tak, jak jsou na papíře, na Srí Lance to platí dvakrát.

V první řadě kontaktujte a rezervujte Level 1 hotel. I ten vám může s organizací cesty velmi pomoct. Poté zaplaťte za covid pojištění a PCR testy a to přes portál visitsrilanka.gov.lk. V blízké době by mělo být možné pojištění platit až na letišti. Také můžete v tomto o asistenci požádat váš Level 1 hotel. Po zaplacení pojištění a testu získáte tzv. „reference number“ a s ním žádáte o vízum na https://eta.gov.lk/slvisa. Reference number vyplňujete do kolonky „adresa hotelu“, v žádosti na něj není speciální kolonka, ale bez něj vízum nedostanete. Stejně jako očkovaní absolvujete 72 hodin před odletem PCR test a s ním a s vyplněným Health Declaration Form letíte. Odjezd na Level 1 hotel musí být zajištěn certifikovaným řidičem (zajistí hotel nebo cestovní agent). Test po příjezdu zajistí taktéž Level 1 hotel přímo na místě (dojede za vámi mobilní tým). Po obdržení negativního výsledku se můžete pohybovat volně po celém hotelu. Po absolvování 2. PCR testu 12. den pobytu obdržíte „propouštěcí zprávu“ a s tou již můžete cestovat kamkoli. Podrobně si pravidla pro neočkované můžete přečíst zde.

Návrat do ČR

Jak již bylo zmíněno výše, Srí Lanka je boužel stále považována za zemi s velmi vysokým rizikem nakažení. Proto pro návrat neočkovaných turstů bohužel platí povinnost PCR/anigenního testu ještě před odletem zpět do ČR, dále PCR test po návratu do ČR a samoizolace do jeho výsledku. Podrobně na webu MZV.

Srí Lanka se na vás těší

Takové jsou tedy podmínky pro vstup na Srí Lanku. Pro očkované už platí podmínky takřka jako před covidem, neočkovaní to mají složitější, ale ne nezvládnutelné. Pokud vám tedy chybí exotika a přemýšlíte, kde si užít krásnou dovolenou, vyražte na Srí Lanku. Existuje řada dobrých důvodů, proč je Srí Lanka právě letos skvělou destinací, koronaviru navzdory.

Užitečné zdroje informací

So Sri Lanka: Hello again – informační portál srílanské agentury pro cestovní ruch (AJ)

MZV ČR – Koronavirus Covid-19 na Srí Lance – pravidla pro vstup do země (ČJ), pozor, na webu MZV často nejsou informace zcela aktuální!

MZV ČR – Pravidla pro návrat do ČR – (ČJ)

Facebooková skupina Češi a Slováci na Srí Lance

Pokyny srílanského Ministerstva zdravotnictví: 7. 7. 2021, 15. 7. 2021, 11. 8. 2021, 18. 8. 2021, 28. 9 2021

Kam dál

Fotka pláže a palem před Tropical Garden

10 důvodů proč vyrazit na Srí Lanku v roce 2021

V Česku přituhuje a čím dál tím víc lidí se poohlíží po vhodném místě, kam utéct před lockdownem, zimou a všeobecně blbou náladou. Pokud chcete i v této době cestovat, ale s ohledem na zdraví a bezpečí své i místních lidí, je Srí Lanka ta správná volba.

Znáte Srí Lanku jako své boty?

Procestovali jste Srí Lanku křížem krážem? Máte ji na svém cestovatelském seznamu přání a zatím sbíráte informace? Nebo se jen nudíte doma při lockdownu? Zkuste si náš cestovatelský kvíz a pochlubte se výsledkem!

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.