fbpx Skip to content

Kolik stojí Srí Lanka bez cestovky: podrobný průvodce cenami v roce 2023

AKTUALIZACE 29. 7. 2023
Na kolik vyjde pobyt na Srí Lance?
Asi nejčastější dotaz, na který se lidé ptají hned po otázce, kdy je na Srí Lance hezky. Zatímco na tu druhou otázku je odpověď jednoduchá (na Srí Lance je hezky pořád, více na toto téma v příspěvku Počasí na Srí Lance), pokud jde o celkovou cenu za pobyt, je to o něco složitější. Záleží na vašich očekáváních a nárocích, na tom, kdy chcete jet, co chcete vidět, kde bydlet, jak se stravovat…

Sepsala jsem proto dvě varianty rozpočtu, jednu šitou na míru „baťůžkářům“, kteří mají sice hlouběji do kapsy, ale o to více jsou otevření novým zážitkům a trocha nepohodlí je nepoloží, a druhou pro „dovolenkáře“, kteří již mají svoje baťůžkové období za sebou a dávají přednost většímu pohodlí, třeba i kvůli tomu, že cestují s dětmi.

S cenami na Srí Lance zamávala ekonomická krize, kterou Srí Lanka prochází od jara 2022. Například ceny paliv a jídla šly nahoru o desítky procent. Nicméně ruku v ruce s tím oslaboval i kurz rupie. Pro představu, v prosince 2021 byl propočet na české koruny 1 Kč = 8 rupií, v červenci 2023 je to však 1 Kč = 14 rupií. Ve výsledku jsou tak pro nás – cizince ceny na Srí Lance s výjimkou dopravy v podstatě stejné jako před krizí.

Modelové rozpočty

Abyste získali představu „na první dobrou“, hned na úvod vkládám dvě varianty rozpočtů. Oba jsou počítány na 14 dnů na 1 osobu, cestující v doprovodu druhé osoby. Nastíněné náklady berte prosím pouze orientačně, jednak se ceny na různých místech ostrova mohou lišit, jednak samozřejmě vždy se dá více šetřit a asi nikdy není problém více utratit… Já s tím tedy problém nemám. Jednotlivé položky rozpočtu podrobně rozebírám dále v příspěvku, sami si tak můžete nejlépe spočítat, na kolik by dovolená na Srí Lance vyšla právě vás. Protože nejdražší položkou rozpočtu je letenka a na místě je už pak levněji než u nás, dává smysl zůstat co nejdéle.

Jak jsem došla k celkovému číslu? Přečtěte si podrobnější rozpis.

Před odletem

Ať už vyrazíte s batohem na zádech nebo kufrem na kolečkách, některé náklady vás neminou a to ještě předtím než vůbec opustíte rodnou hroudu – letenka a vízum. Rozhodně byste také měli uzavřít cestovní pojištění a případně podstoupit doporučená očkování nehrazená z veřejného pojištění (proti žloutence a břišnímu tyfu). Očkování a pojištění do celkového modelového rozpočtu nezahrnuji, nicméně cenám za tyto položky se věnuji níže.

Letenka

Letenka bude vaším prvním a patrně nejvyšším výdajem celé dovolené „na vlastní pěst“. Ceny letenek v ekonomické třídě se v sezoně 2023/2024 pohybují cca od 14.000 Kč do 25.000 Kč, záleží na termínu a vašich požadavcích. Oproti době „před covidem“ šly letenky cenově dost nahoru. V tuto chvíli (červenec 2023) považuji za “dobrý kauf” lety kolem 18 000 Kč s odbaveným zavazadlem v ceně a čekáním ne delším než 4 hodiny. Sama většinou hledám přes Pelikan.cz, letenky pak většinou kupuji napřímo, ale i s Pelikánem jako přeprodejcem mám dobré zkušenosti. Obecně pro letenky na Srí Lanku platí, že je výhodné kupovat dlouho dopředu, klidně 8 – 9 měsíců, obzvlášť pokud potřebujete jet v konkrétním termínu.

Baťůžkáři a všichni, kterým nevadí cestovat trochu víc „na pankáče“, mohou sehnat levnější lety např. pouze s příručním zavazadlem, levnější jsou vždy také lety s dlouhým čekáním na přestupu. Výhodu mají ti, kdo bydlí poblíž hranic nebo jim nevadí strávit čas delší cestou na letiště. Na Srí Lanku bývají akce třeba z Vídně či Mnichova. Hodně výhodně vycházejí i tzv. “open jaw” letenky, kdy máte odlet z jednoho města (např. z Prahy), ale vracíte se jinam (např. Budapešť, Salzburg, Krakov). Letos šly tyto varianty zakoupit i kolem 13 000 Kč.

Pokud vám spíše než o cenu jde o pohodlí,  doporučuji letenky od společnosti Qatar Airways či Emirates. Jedná se o velmi pohodlné lety bez dlouhého čekání, s jídlem a drinky v ceně. Seženete je od cca 22.000 Kč, z Vídně či Mnichova podstatně levněji, i zde záleží ovšem na termínu. 

Tip: Na serveru Pelikán zamiřte do sekce Akční letenky a zadejte přílet do Kolomba. V kalendáři se vám zobrazí termíny, kdy vychází letenky nejvýhodněji. Pokud nejste vázáni na konkrétní termín, je to ideální cesta.

Očkování

Pro cestu na Srí Lanku není žádné očkování povinné, a to ani proti covidu-19 (viz příspěvek o podmínkách pro vstup a pobyt na Srí Lance). Mezi další lékaři doporučená očkování patří žloutenka A i B a břišní tyfus. Jedna dávka kombinované vakcíny proti žloutence A a B stojí cca 2000 Kč, pro vytvoření doživotní imunity se aplikují 3 dávky. Očkování proti břišnímu tyfu stojí cca 1200 Kč, očkuje se jedna dávka a protilátky obvykle vydrží tři roky.

Doporučení lékařů jsou jasná a je na vašem zvážení, nakolik se jimi budete řídit. Nechci nikomu radit, co očkovat či ne, ale můžu se podělit o to, jak to dělám já a moje rodina. Všichni včetně dětí máme očkovanou žloutenku A i B, břišní tyfus jsme si nechali očkovat kdysi při našich prvních cestách, nicméně v posledních letech ho nepřeočkováváme a nemají ho očkovaný ani děti. Očkování proti covidu máme. Na místě samozřejmě dodržujeme zvýšená hygienická opatření, pijeme pouze balenou vodu, ovoce pouze to, které lze oloupat atd.

Tip: Řada zdravotních pojišťoven poskytuje příspěvek na očkování. Zde naleznete přehled příspěvků různých pojišťoven pro rok 2023, případně zkuste přímo kontaktovat svou pojišťovnu.

Víza

Pro vstup do země je vyžadováno vízum, které je možné vyřídit elektronicky prostřednictvím webového formuláře ETA. Turistické vízum s platností 30 dní stojí 50 USD (cca 1100 Kč). Pokud cestujete na delší dobu, můžete vízum následně zdarma prodloužit online o další 2 měsíce. Děti vízum musí mít také, ale do 12 let je bez poplatku.

Pojištění

Dobré cestovní pojištění by mělo být při cestě do tropické oblasti samozřejmostí. Ceny se velice liší, záleží, co vše a do jaké výše budete chtít pojistit. Sama využívám pojištění ke kartě České spořitelny, které mne ve variantě včetně rizikových sportů vychází na 55 Kč měsíčně, v nerizikové variantě je to dokonce 35 Kč měsíčně. Jedná se o celoroční pojištění, podmínka je platit celý rok, v případě Srí Lanky se mi to ovšem i tak vyplatí. Pokud si raději „kryjete záda“, připlaťte si za lepší pojistku, která hradí třeba i storno cesty nebo ztrátu či poškození zavazadel. Například pojištění od AXA ve varianta Excellent vyjde na 14 dní na 1355 Kč. Pokud cestujete na delší dobu, zajímavé nabídky mají SafetyWing.

Na místě

Zaskočily vás dosavadní výdaje, kdy jste ještě ani nevyrazili a už jste o pár tisíc, ve dvojici i desítek tisíc lehčí? Tak teď přichází ta příjemnější část. Srí Lanka je ještě stále oproti České republice či evropským státům obecně levnou destinací, kde se dá cestovat „za hubičku“. Opět samozřejmě záleží na vašich představách o ideální dovolené, zda si ji víc užijete na cestách autobusem s místními lidmi vždy připravenými dát se s vámi do hovoru nebo dáte přednost klimatizovanému autu s řidičem jen a jen pro vás či zda si víc pochutnáte na rice and curry „za pár rupek“ z bistra na ulici nebo si raději posedíte v restauraci na pláži a dopřejete si mořské plody a koktejl.

Tip: Kvůli vyšším nákladům na letenku, délce letu a v neposlední řadě kvůli nepřebernému množství památek, pláží a přírodních krás, které tato země nabízí, se určitě vyplatí jet na Srí Lanku na delší dobu. Optimální jsou alespoň 3 týdny, za „nezbytné minimum“ považuji 10 nocí.

Ubytování

Cenu ubytování kromě vašich nároků na úroveň ubytování ovlivňuje i termín dovolené, kdy během hlavní sezony (od prosince do dubna) jsou ceny vyšší. Vůbec nejvyšší jsou přes Vánoce a nový rok, kdy výrazně rostou i ceny letenek. Dále záleží na délce pobytu, kdy při dlouhodobých pobytech je možné vyjednat zajímavé slevy. Pro vyhledání ubytování na Srí Lance zkuste portály Airbnb, Booking či Trip Advisor, i ta nejmenší ubytování už zde mívají svůj profil. Výhodou je, že vidíte recenze přímo od lidí, kteří byli v daném hotelu či penzionu ubytovaní.

Tip: Pokud máte vyhlédnuté ubytování a chcete podpořit místní byznys, rezervujte napřímo. Majitel, potažmo vy, nebudete muset platit vysokou provizi nadnárodní společnosti. 

Pokud chcete ušetřit na ubytování, vyplatí se na Srí Lanku vyrazit mimo hlavní sezónu. Na Srí Lance je teplo celoročně, nicméně dvakrát ročně přichází období dešťů (u nás na jihu nejvíc prší v červnu a říjnu). Ideální mimosezónní měsíce tak jsou červenec, srpen a listopad. Sama jezdívám těsně před začátkem sezony právě v listopadu nebo v létě. Může se stát, že sprchne, nicméně ani uprostřed hlavního období dešťů neprší celé dny, většinou se jedná o prudký liják během dopoledne a zbytek dne už je zase krásně (o počasí si můžete přečíst více v příspěvku Počasí na Srí Lance).

Ceny jsou dále vyšší v turisticky nejnavštěvovanějších oblastech, pokud tedy netrváte na ubytování přímo na pláži či s výhledem na slavnou Lví horu, dá se najít ubytování pro 2 klidně i za 200 Kč za pokoj/noc (nicméně kvalita odpovídá ceně…). Nejlevněji vychází ubytování označené jako „homestay“, většinou se jedná o pokoj  v domě někoho z místních. Bydlet přímo v rodině a vidět, jak žijí běžné srílanské rodiny je zážitek sám o sobě. Pokud dáváte přednost ubytování ve skromnějším hotelu či guesthousu, počítejte s průměrnou cenou kolem 600 Kč za pokoj na noc. A jestli budete shánět ubytování až přímo na místě, nebojte se smlouvat, správný Sinhálec bez trochy toho dohadování neuzavře žádný obchod.

Chcete-li si zkrátit dlouhou českou zimu, pravděpodobně na Srí Lanku vyrazíte během hlavní sezóny, tedy od prosince do dubna. Ani tak vás položka ubytování nemusí zruinovat. Ve „střední cenové“ kategorii lze sehnat krásné ubytování přímo na pláži či v hotelu s bazénem kolem 1200-1600 Kč za pokoj na noc. Ušetřit ve vašem případě můžete třeba na dlouhodobém pobytu.

Tip: U nás v Tropical Garden nabízíme jednak slevy za dlouhodobý pobyt od 10 nocí víc, jednak je výhodné pronajmout si celý resort ve větší skupině lidí. Pokud obsadíte Tropical Garden až do posledního místečka (10 dospělých a 2 děti), můžete se dostat až na cenu 500 Kč/na osobu za noc. A oba domy na pláži s obrovskou zahradou a bazénem budou jen a jen vaše. Navíc se pak můžete podělit o náklady na pronájem auta, až budete vyrážet na výlety.

Doprava

Náklady na dopravu se logicky odvíjí od toho, zda budete na ostrově převážně na jednom místě nebo se budete po ostrově přesouvat. Ať tak či tak, máte na výběr buď pronájem auta s řidičem, jízdu místní hromadnou dopravou, na menší vzdálenosti přesuny tuktuky případně zapůjčení skútru. Zapůjčení auta či tuktuku bez řidiče je taky možné,ale osobně ho nedoporučuji, pokud nejste opravdu velmi zkušení řidiči. Řídí se vlevo a místní provoz je dost divočina. Pro „dovolenkáře“ proto doporučuji auto s řidičem. Dodávka pro 7-8 osob vás vyjde vás na zhruba 75 USD na den (cca 1700 Kč), záleží ale i na ujeté vzdálenosti a na tom, zda pojedete po dálnici (a budete tak platit mýtné). Transfer sedmimístnou dodávkou z letiště do Tangalle po dálnici nyní například stojí 37 000 rupií/2430 Kč. K dispozici jsou i malá osobní auta (ta jsou o něco levnější, transfer do Tangalle le sehnat za 28 500 rupií/1870 Kč). Cestování autem tedy nejlépe vychází ve skupině 6-7 osob, kdy se můžete o náklady rozdělit (cena je stejná, ať jedou dva lidé nebo šest).

Baťůžkáři i kvůli zážitkům pravděpodobně zvolí přesuny vlaky či autobusy. Ty jsou velmi levné, zvláště když zvolíte 2. či 3. třídu. Pro představu, za cestu autobusem z Kolomba až dolů na jih do Tangalle zaplatíte 500 Rs/33 Kč, rychlejším spojem po dálnici 1000 Rs/65 Kč. Za speciální turistický vlak z Kandy do Elly (Ella Oddyssey), kterým pojedete prakticky přes celou vysočinu a ještě vyhlídkovým vozem, zaplatíte 13 USD – 325 Kč. Obyčejným vlakem, kde ale o krásné výhedy rozhodně nepřijdete, stojí stejná trasa ve 2. třídě 2000 rupií (133 Kč). Běžné linkové autobusy na krátké trasy stojí doslova pár korun.

Až budete na Srí Lance, určitě na kratší výlety po okolí či na cesty na nákupy a podobně využijete služby místních tuktuků. Ceny se nyní pohybují okolo 150 Rs./10 Kč za kilometr. U tuktuků, a vlastně kdykoli budete platit za nějakou službu až na konci, si cenu dohodněte vždy předem. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením. Na kratší vzdálenosti a výlety po okolí můžete zvážit i zapůjčení skútru. Ceny se pohybují okolo 10 USD Rs/220Kč za den.

Stravování

Jídlo je jedna z věcí, na které se na Srí Lance vždycky těším. A ačkoli způsobem trávení dovolené už spadám spíše mezi dovolenkáře, jako první vždycky mířím pro rice and curry do bistra, kterému láskyplně přezdíváme „blafák“. Ovoce a zeleninu nakupujeme na trhu, v supermarketu „zápaďácké“ vymoženosti jako toastový chleba či sýr, ryby ideálně přímo od rybáře. Během pobytu pak kombinujeme vlastní vaření s návštěvami restaurací. Všechny tři možnosti (street food, vaření, restaurace pro turisty) mohou samozřejmě využít všechny skupiny cestovatelů, v jakém to bude poměru už záleží na vašich chuťových preferencích a budgetu. Obecně je jídlo o dost levnější než v ČR.

Street food

Pod pojmem street food mám na mysli jídlo, které koupíte v místních bistrech, jídelnách, pekárnách a stáncích, zkrátka tam, kde běžně nakupují i Srílančané. Tomu odpovídají i ceny, které jsou pro nás velmi nízké. Již zmiňované rice and curry, kopec rýže doplněné 4-5 druhy různě upravenými druhy zeleniny či luštěnin a jednoho kousku masa, ryby či vejce, pořídíte v místní jídelně od 400 do 600 rupií (cca 26 – 39 Kč). Kottu rotti, v podstatě nasekané nudle se zeleninou a opět rybou/kuřetem/vejcem dle výběru, stojí kolem 700 rupií (47 Kč). V pekárně koupíte tzv. „shorties“ (short eats), pečivo plněné vším možným od čočky, přes vejce až po rybí maso, za 100 – 130 rupií za kus (6-8 Kč). Po ránu se v jídelnách prodává typická srílanská snídaně. Vyjde cca na 300 – 400 rupií (20-26 Kč) a obnáší místní speciality jako hoppers (v podstatě slané palačinky), string hoppers (nudle) či kiribath (mléčná rýže) podávané buď s omáčkou nebo různými „sambóly“ (směs např.zeleniny či kokosu s cibulí a chilli, zní to podivně, ale chutná skvěle).

Restaurace

Ani pokud vyrazíte na jídlo do restaurace, nemusíte se obávat, že tam necháte výplatu, i zde je totiž jídlo podstatně levnější než v České republice. Pokud se opět budu bavit o střední cenové kategorii restaurací, můžete si dopřát skvělé grilované ryby (1500-4000 rupií tedy 100 – 260 Kč podle velikosti a druhu ryby), krevety (2000-4000 rupií – 130-260 Kč), pochutnat si na rice and curry v luxusnějším provedení (800 – 1200 rupií, 52 – 78 Kč), či si dát třeba smaženou rýži či nudle (1200 – 1800 rupií, 78 – 117 Kč).

Vlastní vaření

Pokud budete mít k dispozici dům s vlastní vybavenou kuchyní, můžete nejen ušetřit, ale také vyzkoušet uvařit z místních surovin. Čerstvé ryby nemají chybu, zelenina je křupavá a ovoce sladké a šťavnaté.. A do toho voňavé koření a nezbytné kokosové mléko… Ach. Když jsme v Tropical Garden, vždy doma snídáme a tak obden vaříme večeři. Ráno kromě srílanských snídaní a zmiňovaných shorties jíme v podstatě to, co bychom jedli i doma. V místních supermarketech Food City nebo Keel´s pořídíte dnes již prakticky vše, co u nás – toastový chléb (385 Rs/25 Kč), jogurty (160 Rs/10 Kč), velký domácí curd – buvolí jogurt (220 Rs/14 Kč), máslo (750 Rs./48 Kč), vajíčka 10 ks (545 Rs/35 Kč), mazací sýr (700 Rs/45 Kč), zkrátka vše, co potřebujete na klasickou evropskou snídani (byť srílanské varianty některých „západních“ produktů vás občas překvapí, jako třeba pálivé párky nebo hořčice doplněná o všudypřítomné curry).

Pokud jde o větší vaření, když budete vařit z těch potravin, ze kterých vaří místní, seženete je levně (1 kg rýže 200 Rs/13 Kč, červená čočka 337 Rs/21 Kč). Jak jsem zmiňovala, ryby je nejlepší kupovat po ránu přímo od rybářů v přístavu, cena záleží na tom, jaký druh koupíte a jak umíte smlouvat, kilo skvělé čerstvé ryby seženete od 1000 do 3000 rupií/65 – 200 Kč za kilogram. Maso kupuju pro jistotu jen v supermarketu z chladícího pultu. Běžně se prodává kuřecí, vepřové i hovězí (1 kg kuřecích prsou 2000 Rs/130 Kč).

Určitě si také nenechte ujít místní skvělé čerstvé ovoce. Nejlepší koupíte na trhu či ve stáncích u cesty. Velký ananas vyjde na 600 Rs/40 Kč, papája na 300 Rs/20 Kč, velký trs banánů na 400 Rs/26 Kč atd.

Tip: Pokud nakupujete potraviny na trhu, např. ovoce, zeleninu, ryby, mrkněte, kolik aktuálně stojí v supermarketu. Uděláte si představu o obvyklých cenách a nenecháte se případně napálit. Samozřejmě tím nemyslím, že se máte handrkovat o 10 rupií, v ČR na trhu také nakoupíte dráž, než v supermarketu, nicméně je dobré mít trochu přehled.

Pití a alkohol

Různé limonády a džusy jsou na Srí Lance cenově srovnatelné nebo levnější než u nás. V supermarketu pořídíte například 1,5 litrovku Coca-Coly či Spritu za 350 Rs – 22 Kč, v restauraci totéž v 0,33 provedení za 300 Rs/20 Kč. Dobrou kávu si můžete dopřát za 700 Rs/45 Kč. Vodu doporučuji pít pouze balenou. Na Srí Lance je sice voda „z řádu“ většinou dostatečně chemicky ošetřena, já osobně jsem ale v tomto opatrná. A navíc voda nestojí tolik, lahev 1,5 L cca 150 Rs/10 Kč. Na „lepších“ ubytováních (třeba u nás) dostanete pitnou vodu zdarma.

Pokud jde o alkohol, prodává se jen ve speciálních licencovaných obchodech. Ty na druhou stranu najdete v jakémkoli trochu větším městě, my v Tngalle máme hned dva. Pivo je srovnatelně drahé jako u nás. Plechovka 0,5 l místního piva Lion beer (mimochodem skvělého) v obchodě vyjde na 410 Rs/26 Kč. Místní arak, cosi jako rum z kokosu, ale spíš si představte Božkov než Havanu – lahev levnějšího 2800 Rs/187 Kč. Drahé je víno, lahev stojí klidně 3500 Rs/227 Kč a přitom stojí za starou bačkoru. Stejně tak tvrdý alkohol, pokud se nespokojíte s jeho místní variantou, je velmi drahý. Lahev Johny Walker za 17 000 rupií (1100 Kč), podobně gin Beefeeter. Vypatí se určitě dovézt z ČR nebo koupit ještě na letišti v duty free. Drinky v baru v restauraci vyjdou o něco levněji než v ČR – za mojito či maracujové daiquiri jsem v baru platila 1500 Rs./97 Kč, za margaritu 2000 Rs. /130 Kč.

Cigarety

Cigarety jsou na Srí Lance na místní poměry také velmi drahé. Jedny z nejlevnějších Golden Leaf stojí Rs. 1800/117 Kč. Velmi levně si ale můžete nakoupit cigarety v Doha či Dubaji v Duty free obchodě, při poslední cestě jsem kupovala cigarety jako dárek a karton Gauloises vyšel na 10 USD (250 Kč), tedy 25 Kč za krabičku. Nicméně pozor, dovoz cigaret na Srí Lanku je zakázán. Sice to nikdo řešit nebude, ale radši opatrně.

Vstupy na památky a atrakce

Poslední položkou, se kterou v rozpočtu počítejte, jsou vstupy na památky, do národních parků a podobně. Nejdražší jsou pochopitelně ty nejznámější památky a atrakce, které navštěvuje také nejvíce lidí. Za vstup na známou skalní pevnost Sigiriya zaplatíte 30 USD Rs/666 Kč, s podobnými cenami počítejte na dalších známých památkách. Dražší je také například pozorování velryb (15-20 000 rupií/975 – 1300 Kč na osobu) nebo výlet na safari (vstup a jeep v parku Yala cca 1000 Kč na osobu) či vstup do sloního sirotčince (dnes již spíše ZOO) Pinnawala – 3000 Rs/195 Kč. Ovšem i pokud tyto dražší atrakce vynecháte, máte spoustu alternativ, které jsou buď za minimální vstupné nebo dokonce zcela zadarmo. Místo na Sigiriyi můžete vyrazit na méně známou, ale neméně impozantní pevnost Yapahuwa a za vstup zaplatíte jen 1000 Rs/ 67 . Místo Pinnewally vyražte do sloního útulku poblíž Udawalawe a zaplatíte Rs. 1800/120 Kč. Velmi podobný skalnímu chrámu v Dambulle je na jihu chrám Mulkirigalla a místo Rs. 2000/130 Kč zaplatíte jen Rs. 500/32 Kč.

Vstupy (aktuální k 1. 12. 2022)

Sigiriya – Rs. 11,100 (30$)
Dambulla – Rs. 2,000
Kandy Temple – Rs. 2,000
Botanical Garden – Rs. 2,000
Pinnawala – Rs. 3,000
Ambuluwawa Tower – Rs. 600
Ambuluwawa Taxi – Rs. 1200 (2 – 3 pax)
Turtle – Rs. 1,000
Anuradhapura – 25$
Polonnaruwa – 25$
Mulkirigala – skalní chrám – 500 rupií
Blow Hole – 250 rupií

Vstupy národní parky:

Vybrané aktivity (aktuální k 29. 7. 2023)

Lekce vaření – od 2 500 rupií/osoba
Zapůjčení kajaku pro 2 – 2 000 rupií
Výlet na katamaránu v laguně Kalametiya – 10 000 rupií
Pozorování želv v Rekawě – 1500 rupií
Masář – od 5500 rupií
Lekce jógy – 3000 rupií

Možností, jak strávit dovolenou na Srí Lance, je spousta. A víc než jinde zde platí, že ty nejlepší zážitky jsou zadarmo – výlety po čajových plantážích, výhledy na vodopády, návštěvy malých chrámů během úplňku, rozhovory s místními lidmi, procházky po nekonečných plážích a tak dále a tak dále. Srí Lanka má co nabídnout všem nadšeným cestovatelům a cestovatelkám a jsem si jistá, že vás chytne za srdce, ať již máte rozpočet jakýkoli.

Modelové rozpočty podrobněji

Pokud vás zajímá, jak jsem spočítala modelové rozpočty z úvodu článku, zde najdete vysvětlení. Samozřejmě se jedná o orientační částku. Ale z výše uvedených informací už si myslím můžete sami docela dobře spočítat, kolik byste na Srí Lance utratili právě vy. Rozpočty nezahrnují náklady na cestovní pojištění a na případné dobrovolné očkování.

Baťůžkář (úsporný rozpočet): 26 000 Kč

 • letenka 14.000 Kč (s delším čekáním či z letiště mimo ČR)
 • vízum 1100 Kč
 • ubytování 7 x 150 během výletu v nejlevnějších home stay – 1050 Kč
 • ubytování 7 x 300 v guesthousu poblíž pláže – 2100 Kč
 • stravování – 7 x 170 Kč, když chce fakt šetřit a stravovat se jen street food a koupenými potravinami – 1190 Kč
 • stravování – 7 x 350 Kč, když se trochu rozšoupne a zajde i do restaurace – 2450 Kč
 • vstup na dražší památky 1 x 700 Kč
 • vstupy na levnější památky 10 x 50 Kč – 500 Kč
 • doprava po ostrově autobusy a vlakem (trasa Negombo –Kurunegala -Sigiriya-Kandy-Ella-Tangalle-Negombo-letiště) – celkem přibližně 600 Kč
 • doprava tuktuky po okolí 14 x 80 – 1120 Kč
 • rezerva na srílanskou SIM kartu, suvenýry, oblečení apod. 1190 Kč

Dovolenkář (velkorysejší rozpočet): 48 000 Kč

 • letenka 20.000 Kč
 • vízum 1100 Kč
 • ubytování 3 x 500 během výletu v hotelu s bazénem– 1500 Kč
 • ubytování 11 x 700 ve vile na pláži – 7700 Kč
 • stravování – 14 x 500 Kč – když zkombinuje vlastní vaření a návštěvy restaurace – 7000 Kč
 • vstup na dražší památky 3 x 700 Kč – 2100 Kč
 • vstupy na levnější památky 10 x 50 Kč – 500 Kč
 • doprava po ostrově autem s řidičem ve dvou (trasa letiště – Sigiriya – Kandy – Ella-Tangalle – letiště) celkem přibližně 3600 Kč
 • doprava s řidičem na výlety v okolí – 1500 Kč
 • doprava tuktuky po okolí 14 x 80 – 1120 Kč
 • rezerva na srílanskou SIM kartu, suvenýry, oblečení apod. 1880 Kč

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.