fbpx Skip to content

Kolik stojí Srí Lanka bez cestovky: podrobný průvodce cenami v roce 2024

AKTUALIZACE 23. 3. 2024
Na kolik vyjde pobyt na Srí Lance?
Asi nejčastější dotaz, na který se lidé ptají hned po otázce, kdy je na Srí Lance hezky. Zatímco na tu druhou otázku je odpověď jednoduchá (na Srí Lance je hezky pořád, více na toto téma v příspěvku Počasí na Srí Lance), pokud jde o celkovou cenu za pobyt, je to o něco složitější. Záleží na vašich očekáváních a nárocích, na tom, kdy chcete jet, co chcete vidět, kde bydlet, jak se stravovat…

Sepsala jsem proto dvě varianty rozpočtu, jednu šitou na míru „baťůžkářům“, kteří mají sice hlouběji do kapsy, ale o to více jsou otevření novým zážitkům a trocha nepohodlí je nepoloží, a druhou pro „dovolenkáře“, kteří již mají svoje baťůžkové období za sebou a dávají přednost většímu pohodlí, třeba i kvůli tomu, že cestují s dětmi.

S cenami na Srí Lance zamávala ekonomická krize, která na Srí Lanku plně dopadla na jaře 2022 a jejíž důsledky jsou znát dodnes. Spolu s dalšími faktory, které hýbou cenami po celém světě, je výsledkem to, že Srí Lanka už není tou “superlevnou” destinací, jako bývala dříve. V porovnání s evropskými zeměmi vás zde však stále dovolená vyjde podstatně levněji. A i baťůžkářům má Srí Lanka stále co nabídnout, jen počítejte, že pokud cestujete low cost, budete muset zkrátka trochu více šetřit.

Modelové rozpočty

Abyste získali představu „na první dobrou“, hned na úvod vkládám dvě varianty rozpočtů. Oba jsou počítány na 14 dnů na 1 osobu, cestující v doprovodu druhé osoby. Nastíněné náklady berte prosím pouze orientačně, jednak se ceny na různých místech ostrova mohou lišit, jednak samozřejmě vždy se dá více šetřit a asi nikdy není problém více utratit… Já s tím tedy problém nemám. Jednotlivé položky rozpočtu podrobně rozebírám dále v příspěvku, sami si tak můžete nejlépe spočítat, na kolik by dovolená na Srí Lance vyšla právě vás. Protože nejdražší položkou rozpočtu je letenka a na místě je už pak levněji než u nás, dává smysl zůstat co nejdéle.

Jak jsem došla k celkovému číslu? Přečtěte si podrobnější rozpis.

Před odletem

Ať už vyrazíte s batohem na zádech nebo kufrem na kolečkách, některé náklady vás neminou a to ještě předtím než vůbec opustíte rodnou hroudu – letenka a vízum. Rozhodně byste také měli uzavřít cestovní pojištění a případně podstoupit doporučená očkování nehrazená z veřejného pojištění (proti žloutence a břišnímu tyfu). Očkování a pojištění do celkového modelového rozpočtu nezahrnuji, nicméně cenám za tyto položky se věnuji níže.

Letenka

Letenka bude vaším prvním a patrně nejvyšším výdajem celé dovolené „na vlastní pěst“. Ceny letenek v ekonomické třídě se v sezoně 2023/2024 pohybují cca od 14.000 Kč do 25.000 Kč, záleží na termínu a vašich požadavcích. Oproti době „před covidem“ šly letenky cenově dost nahoru. V tuto chvíli (březen 2024) považuji za “dobrý kauf” lety kolem 19 000 Kč s odbaveným zavazadlem v ceně a čekáním ne delším než 4 hodiny. Sama hledám přes Pelikan.cz, letenky pak většinou kupuji napřímo, ale i s Pelikánem jako přeprodejcem mám dobré zkušenosti. Obecně pro letenky na Srí Lanku platí, že je výhodné kupovat dlouho dopředu, klidně 8 – 9 měsíců, obzvlášť pokud potřebujete jet v konkrétním termínu.

Baťůžkáři a všichni, kterým nevadí cestovat trochu víc „na pankáče“, mohou sehnat levnější lety např. pouze s příručním zavazadlem, levnější jsou vždy také lety s dlouhým čekáním na přestupu. Výhodu mají ti, kdo bydlí poblíž hranic nebo jim nevadí strávit čas delší cestou na letiště. Na Srí Lanku bývají akce třeba z Vídně či Mnichova. Hodně výhodně vycházejí i tzv. “open jaw” letenky, kdy máte odlet z jednoho města (např. z Prahy), ale vracíte se jinam (např. Budapešť, Salzburg, Krakov). Loni šly tyto varianty zakoupit i kolem 13 000 Kč.

Pokud vám spíše než o cenu jde o pohodlí,  doporučuji letenky od společnosti Qatar Airways či Emirates. Jedná se o velmi pohodlné lety bez dlouhého čekání, s jídlem a drinky v ceně. Z Prahy je seženete je od cca 24.000 Kč, z Vídně či Mnichova levněji, i zde záleží ovšem na termínu. 

Tip: Na serveru Pelikán zamiřte do sekce Akční letenky a zadejte přílet do Kolomba. V kalendáři se vám zobrazí termíny, kdy vychází letenky nejvýhodněji. Pokud nejste vázáni na konkrétní termín, je to ideální cesta.

Očkování

Pro cestu na Srí Lanku není žádné očkování povinné, a to ani proti covidu-19 (viz příspěvek o podmínkách pro vstup a pobyt na Srí Lance). Mezi další lékaři doporučená očkování patří žloutenka A i B a břišní tyfus. Jedna dávka kombinované vakcíny proti žloutence A a B stojí cca 2000 Kč, pro vytvoření doživotní imunity se aplikují 3 dávky. Očkování proti břišnímu tyfu stojí cca 1200 Kč, očkuje se jedna dávka a protilátky obvykle vydrží tři roky.

Doporučení lékařů jsou jasná a je na vašem zvážení, nakolik se jimi budete řídit. Nechci nikomu radit, co očkovat či ne, ale můžu se podělit o to, jak to dělám já a moje rodina. Všichni včetně dětí máme očkovanou žloutenku A i B, břišní tyfus jsme si nechali očkovat kdysi při našich prvních cestách, nicméně v posledních letech ho nepřeočkováváme a nemají ho očkovaný ani děti. Očkování proti covidu máme. Na místě samozřejmě dodržujeme zvýšená hygienická opatření, pijeme pouze balenou vodu, ovoce pouze to, které lze oloupat atd.

Tip: Řada zdravotních pojišťoven poskytuje příspěvek na očkování. Zde naleznete přehled příspěvků různých pojišťoven pro rok 2024, případně zkuste přímo kontaktovat svou pojišťovnu.

Víza

Pro vstup do země je vyžadováno vízum, které je možné vyřídit elektronicky prostřednictvím webového formuláře ETA. Turistické vízum s platností 30 dní stojí 50 USD (cca 1200 Kč). Pokud cestujete na delší dobu, můžete vízum následně zdarma prodloužit online o další 2 měsíce. Děti vízum musí mít také, ale do 12 let je bez poplatku.

Pojištění

Dobré cestovní pojištění by mělo být při cestě do tropické oblasti samozřejmostí. Ceny se velice liší, záleží, co vše a do jaké výše budete chtít pojistit. Sama využívám pojištění ke kartě České spořitelny, které mne ve variantě včetně rizikových sportů vychází na 55 Kč měsíčně, v nerizikové variantě je to dokonce 35 Kč měsíčně. Jedná se o celoroční pojištění, podmínka je platit celý rok, v případě Srí Lanky se mi to ovšem i tak vyplatí. Pokud si raději „kryjete záda“, připlaťte si za lepší pojistku, která hradí třeba i storno cesty nebo ztrátu či poškození zavazadel. Například pojištění od AXA ve varianta Excellent vyjde na 14 dní na 1355 Kč. Pokud cestujete na delší dobu, zajímavé nabídky mají SafetyWing.

Na místě

Zaskočily vás dosavadní výdaje, kdy jste ještě ani nevyrazili a už jste o pár tisíc, ve dvojici i desítek tisíc lehčí? Tak teď přichází ta příjemnější část. Srí Lanka je ještě stále oproti České republice či evropským státům obecně levnou destinací. Opět samozřejmě záleží na vašich představách o ideální dovolené, zda si ji víc užijete na cestách autobusem s místními lidmi vždy připravenými dát se s vámi do hovoru nebo dáte přednost klimatizovanému autu s řidičem jen a jen pro vás či zda si víc pochutnáte na rice and curry „za pár rupek“ z bistra na ulici nebo si raději posedíte v restauraci na pláži a dopřejete si mořské plody a koktejl.

Tip: Kvůli vyšším nákladům na letenku, délce letu a v neposlední řadě kvůli nepřebernému množství památek, pláží a přírodních krás, které tato země nabízí, se určitě vyplatí jet na Srí Lanku na delší dobu. Optimální jsou alespoň 3 týdny, za „nezbytné minimum“ považuji 10 nocí.

Ubytování

Cenu ubytování kromě vašich nároků na úroveň ubytování ovlivňuje i termín dovolené, kdy během hlavní sezony (od prosince do dubna) jsou ceny vyšší. Vůbec nejvyšší jsou přes Vánoce a nový rok, kdy výrazně rostou i ceny letenek. Dále záleží na délce pobytu, kdy při dlouhodobých pobytech je možné vyjednat zajímavé slevy. Pro vyhledání ubytování na Srí Lance zkuste portály Airbnb, Booking či Trip Advisor, i ta nejmenší ubytování už zde mívají svůj profil. Výhodou je, že vidíte recenze přímo od lidí, kteří byli v daném hotelu či penzionu ubytovaní.

Tip: Pokud máte vyhlédnuté ubytování a chcete podpořit místní byznys, rezervujte napřímo. Majitel, potažmo vy, nebudete muset platit vysokou provizi nadnárodní společnosti. 

Ceny jsou dále vyšší v turisticky nejnavštěvovanějších oblastech, pokud tedy netrváte na ubytování přímo na pláži či s výhledem na slavnou Lví horu, dá se najít ubytování pro 2 klidně i za 200 Kč za pokoj/noc (nicméně kvalita odpovídá ceně…). Nejlevněji vychází ubytování označené jako „homestay“, většinou se jedná o pokoj  v domě někoho z místních. Bydlet přímo v rodině a vidět, jak žijí běžné srílanské rodiny je zážitek sám o sobě. Pokud dáváte přednost ubytování ve skromnějším hotelu či guesthousu, počítejte s průměrnou cenou kolem 800 Kč za pokoj na noc. A jestli budete shánět ubytování až přímo na místě, nebojte se smlouvat, správný Sinhálec bez trochy toho dohadování neuzavře žádný obchod.

Chcete-li si zkrátit dlouhou českou zimu, pravděpodobně na Srí Lanku vyrazíte během hlavní sezóny, tedy od prosince do dubna. Ani tak vás položka ubytování nemusí zruinovat. Ve „střední cenové“ kategorii lze sehnat krásné ubytování přímo na těch nehjhezčích plážích či v hotelu s bazénem kolem 1400 -1800 Kč za pokoj na noc. Ušetřit ve vašem případě můžete třeba na dlouhodobém pobytu.

Tip: U nás v Tropical Garden nabízíme jednak slevy za dlouhodobý pobyt od 10 nocí víc, jednak je výhodné pronajmout si celý resort ve větší skupině lidí. Navíc se pak můžete podělit o náklady na pronájem auta, až pojedete z letiště nebo budete vyrážet na výlety.

Doprava

Náklady na dopravu se logicky odvíjí od toho, zda budete na ostrově převážně na jednom místě nebo se budete po ostrově přesouvat. Ať tak či tak, máte na výběr buď pronájem auta s řidičem, jízdu místní hromadnou dopravou, na menší vzdálenosti přesuny tuktuky případně zapůjčení skútru. Zapůjčení auta či tuktuku bez řidiče je taky možné,ale osobně ho nedoporučuji, pokud nejste opravdu velmi zkušení řidiči. Řídí se vlevo a místní provoz je dost divočina. Pro „dovolenkáře“ proto doporučuji auto s řidičem. Dodávka pro 7-8 osob vás vyjde vás na zhruba 85 USD na den (cca 2000 Kč), záleží ale i na ujeté vzdálenosti a na tom, zda pojedete po dálnici (a budete tak platit mýtné). Transfer sedmimístnou dodávkou z letiště do Tangalle po dálnici nyní například stojí 40 000 rupií/3000 Kč. K dispozici jsou i malá osobní auta (ta jsou o něco levnější, transfer do Tangalle lze sehnat za 28 500 rupií/2180 Kč). Cestování autem tedy nejlépe vychází ve skupině 6-7 osob, kdy se můžete o náklady rozdělit (cena je stejná, ať jedou dva lidé nebo šest). Vě větších městech můžete využít i místní obdobu Uberu, aplikaci PickMe.

Baťůžkáři i kvůli zážitkům pravděpodobně zvolí přesuny vlaky či autobusy. Hromadná doprava fnguje velmi dobře a dostanete se kamkoli po ostrově, byť je to někdy trochu dobrodružné a na jízdní řády si tu moc nehrají. Autobusy i vlaky jsou velmi levné, zvláště když zvolíte 2. či 3. třídu. Ceny na delších trasách se pohybují v řádu desítek korun, maximálně nižších stovek, pokud pojedete dlouhou trasu expresním klimatizovaným autobusem či vyhlídkovým vlakem v 1. třídě.

Až budete na Srí Lance, určitě na kratší výlety po okolí či na cesty na nákupy a podobně využijete služby místních tuktuků. Ceny se nyní pohybují okolo 150 Rs./11 Kč za kilometr, záleží i na délce trasy a oblasti. Pro orientaci opět můžete využít PickMe, osobně dává řidičům vždy o trochu víc než mi ukáže aplikace. U tuktuků, a vlastně kdykoli budete platit za nějakou službu až na konci, si cenu dohodněte vždy předem. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením. Na kratší vzdálenosti a výlety po okolí můžete zvážit i zapůjčení skútru. Ceny se pohybují okolo 10 USD Rs/230Kč za den.

Stravování

Jídlo je jedna z věcí, na které se na Srí Lance vždycky těším. A ačkoli způsobem trávení dovolené už spadám spíše mezi dovolenkáře, jako první vždycky mířím pro rice and curry do bistra, kterému láskyplně přezdíváme „blafák“. Ovoce a zeleninu nakupujeme na trhu, v supermarketu „zápaďácké“ vymoženosti jako toastový chleba či sýr, ryby ideálně přímo od rybáře. Během pobytu pak kombinujeme vlastní vaření s návštěvami restaurací. Obecně je jídlo stále levnější než v ČR. Je potřeba trochu sledovat, co kolik stojí, protože některé ceny překvapí, tak pokud chcete na jídle šetřit, vyplatí se uzpůsobit jídelníček místní nabídce. Například zmiňované sýry jsou velmi drahé – obyčejný plátkový toastový sýr vyjde téměř na 100 Kč. Na druhou stranu kilo luxusních banánů či papáju koupíte za 15 Kč, k tomu půlkilový buvolí jogurt (curd) za 30 Kč atd.

Street food

Pod pojmem street food mám na mysli jídlo, které koupíte v místních bistrech, jídelnách, pekárnách a stáncích, zkrátka tam, kde běžně nakupují i Srílančané. Tomu odpovídají i ceny, které jsou pro nás velmi nízké. Již zmiňované rice and curry, kopec rýže doplněné 4-5 druhy různě upravenými druhy zeleniny či luštěnin a jednoho kousku masa, ryby či vejce, pořídíte v místní jídelně od 400 do 600 rupií (cca 30 – 46 Kč). Kottu rotti, v podstatě nasekané nudle se zeleninou a opět rybou/kuřetem/vejcem dle výběru, stojí kolem 700 rupií (54 Kč) a je to obří porce pro dva. V pekárně koupíte tzv. „shorties“ (short eats), pečivo plněné vším možným od čočky, přes vejce až po rybí maso, za 100 – 130 rupií za kus (8-10 Kč). Po ránu se v jídelnách prodává typická srílanská snídaně. Vyjde cca na 300 – 400 rupií (23-30 Kč) a obnáší místní speciality jako hoppers (v podstatě slané palačinky), string hoppers (nudle) či kiribath (mléčná rýže) podávané buď s omáčkou nebo různými „sambóly“ (směs např.zeleniny či kokosu s cibulí a chilli, zní to podivně, ale chutná skvěle).

Restaurace

Ani pokud vyrazíte na jídlo do restaurace, nemusíte se obávat, že tam necháte výplatu, i zde je totiž jídlo levnější než v České republice. Opět ovšem záleží jak co, jak kde… Pokud se budu bavit o střední cenové kategorii restaurací, můžete si dopřát skvělé grilované ryby (2000-5000 rupií tedy 150 – 380 Kč podle velikosti a druhu ryby), krevety (2000-4000 rupií – 150-300 Kč), pochutnat si na rice and curry v luxusnějším provedení (1600-2000 rupií, 122 – 153Kč), či si dát třeba smaženou rýži či nudle (1200 – 1800 rupií, 90 – 140 Kč).

Vlastní vaření

Pokud budete mít k dispozici dům s vlastní vybavenou kuchyní, můžete nejen ušetřit, ale také vyzkoušet uvařit z místních skvělých surovin. Čerstvé ryby nemají chybu, zelenina je křupavá a ovoce sladké a šťavnaté.. A do toho voňavé koření a nezbytné kokosové mléko… Ach. Když jsme v Tropical Garden, vždy doma snídáme a tak obden vaříme večeři. Ráno kromě srílanských snídaní a zmiňovaných shorties jíme v podstatě to, co bychom jedli i doma. V místních supermarketech Food City nebo Keel´s pořídíte dnes již prakticky vše, co u nás – toastový chléb (495 Rs/38 Kč), velký domácí curd – buvolí jogurt (385 Rs/30 Kč), máslo (880 Rs./67 Kč), vajíčka 10 ks (645 Rs/49 Kč), mazací sýr (800 Rs/61 Kč), zkrátka vše, co potřebujete na klasickou evropskou snídani (byť srílanské varianty některých „západních“ produktů vás občas překvapí, jako třeba pálivé párky nebo hořčice doplněná o všudypřítomné curry).

Pokud jde o větší vaření, když budete vařit z těch potravin, ze kterých vaří místní, seženete je levně (1 kg rýže 200 Rs/15 Kč, červená čočka 300 Rs/23 Kč). Jak jsem zmiňovala, ryby je nejlepší kupovat po ránu přímo od rybářů v přístavu, cena záleží na tom, jaký druh koupíte a jak umíte smlouvat, kilo skvělé čerstvé ryby seženete od 1300 Rp./100 Kč za kilogram. Maso kupuju pro jistotu jen v supermarketu z chladícího pultu. Běžně se prodává kuřecí, vepřové i hovězí (1 kg kuřecích prsou 2000 Rs/150 Kč).

Určitě si také nenechte ujít místní skvělé čerstvé ovoce. Nejlepší koupíte na trhu či ve stáncích u cesty. Velký ananas vyjde na 950 Rs/73 Kč, papája na 400 Rs/30 Kč, velký trs banánů na 200 Rs/15 Kč atd. U ovoce velmi záleží na tom, zda je zrovna jeho sezóna. Zatímco některé ovoce je dostupné a levné celoročně (papája, banány), některé druhy mimo hlavní sezónu hodně podraží – například manga, dračí ovoce, rambutany atd.

Tip: Pokud nakupujete potraviny na trhu, např. ovoce, zeleninu, ryby, mrkněte, kolik aktuálně stojí v supermarketu. Uděláte si představu o obvyklých cenách a nenecháte se případně napálit. Samozřejmě tím nemyslím, že se máte handrkovat o 10 rupií, v ČR na trhu také nakoupíte dráž, než v supermarketu, nicméně je dobré mít trochu přehled.

Pití a alkohol

Různé limonády a džusy jsou na Srí Lance cenově srovnatelné nebo levnější než u nás. V supermarketu pořídíte například 1,5 litrovku Coca-Coly či Spritu za 400 Rs – 30 Kč, v restauraci totéž v 0,33 provedení za 400 Rs/30 Kč. Dobrou kávu si můžete dopřát za 950 Rs/73 Kč. Vodu doporučuji pít pouze balenou. Na Srí Lance je sice voda „z řádu“ většinou dostatečně chemicky ošetřena, já osobně jsem ale v tomto opatrná. A navíc voda nestojí tolik, lahev 1,5 L cca 180 Rs/14 Kč. Na některých ubytováních (třeba u nás) dostanete pitnou vodu zdarma. Skvělé jsou čerstvé ovocné džusy, podle vybraného ovoce stojí od 600 do 1000 Rps. (46 Kč – 77 Kč).

Pokud jde o alkohol, prodává se jen ve speciálních licencovaných obchodech. Ty na druhou stranu najdete v jakémkoli trochu větším městě, my v Tangalle máme hned dva. Pivo je o něco dražší než u nás. Plechovka 0,5 l místního piva Lion beer (mimochodem skvělého) v obchodě vyjde na 470 Rs/36 Kč, v restauraci cca na 800 Rps./65 Kč. Místní arak, cosi jako rum z kokosu, ale spíš si představte Božkov než Havanu – lahev levnějšího 3850 Rs/295 Kč. Drahé je víno, lahev stojí nejméně 3500 Rs/27O Kč a přitom stojí za starou bačkoru. Stejně tak tvrdý alkohol, pokud se nespokojíte s jeho místní variantou, je velmi drahý. Lahev Johny Walker za 17 000 rupií (1300 Kč), podobně gin Beefeeter. Vyplatí se tedy určitě dovézt z ČR nebo koupit ještě na letišti v duty free. Nepřekvapí tedy, že lahev dobrého alkoholu je pro místní velmi ceněný dárek. Drinky v baru v restauraci vyjdou srovnatelně s ČR – za mojito či maracujové daiquiri jsem v baru platila kolem 2000 Rs./150 Kč.

Cigarety

Cigarety jsou na Srí Lance na místní poměry také velmi drahé. Jedny z nejlevnějších Golden Leaf stojí 3000 Rps/230 Kč. Velmi levně si ale můžete nakoupit cigarety v Doha či Dubaji v Duty free obchodě, vyjdou zhruba na polovinu české ceny. Nicméně pozor, oficiálně je dovoz cigaret na Srí Lanku zakázán. Sice to nikdo pravděpodobně řešit nebude, ale radši opatrně.

Vstupy na památky a atrakce

Poslední položkou, se kterou v rozpočtu počítejte, jsou vstupy na památky, do národních parků a podobně. Nejdražší jsou pochopitelně ty nejznámější památky a atrakce, které navštěvuje také nejvíce lidí. Za vstup na známou skalní pevnost Sigiriya zaplatíte 36 USD/850 Kč, s podobnými cenami počítejte na dalších známých památkách. Dražší je také například pozorování velryb (15-20 000 rupií/1150 – 1500 Kč na osobu) nebo výlet na safari (vstup do národního parku Udawalawe cca 1000 Kč na osobu a jeep 900 Kč) či vstup do sloního sirotčince (dnes již spíše ZOO) Pinnawala – 15 USD/350 Kč. Ovšem i pokud tyto dražší atrakce vynecháte, máte spoustu alternativ, které jsou buď za minimální vstupné nebo dokonce zcela zadarmo. Místo na Sigiriyi můžete vyrazit na méně známou, ale neméně impozantní pevnost Yapahuwa a za vstup zaplatíte jen 2000 Rps/ 150 . Místo Pinnewally vyražte do sloního útulku poblíž Udawalawe a zaplatíte Rs. 2000/150 Kč. Velmi podobný skalnímu chrámu v Dambulle je na jihu chrám Mulkirigalla a místo Rs. 3000/230 Kč zaplatíte jen Rs. 500/38 Kč atd. atd.

Vstupy (aktuální k 1. 12. 2022)

Sigiriya – Rs. 11,100 (30$) – v roce 2024 36 USD
Dambulla – Rs. 2,000
Kandy Temple – Rs. 2,000
Botanical Garden – Rs. 2,000
Pinnawala – Rs. 3,000
Ambuluwawa Tower – Rs. 1000
Anuradhapura – 25$
Polonnaruwa – 25$
Mulkirigala – skalní chrám – 500 rupií
Blow Hole – 250 rupií

Vstupy národní parky:

Vybrané aktivity (aktuální k 29. 7. 2023)

Lekce vaření – od 2 500 rupií/osoba
Zapůjčení kajaku pro 2 – 2 000 rupií
Výlet na katamaránu v laguně Kalametiya – 10 000 rupií
Pozorování želv v Rekawě – 1500 rupií
Masáž – od 5500 rupií
Lekce jógy – 3000 rupií

Možností, jak strávit dovolenou na Srí Lance, je spousta. A víc než jinde zde platí, že ty nejlepší zážitky jsou zadarmo – výlety po čajových plantážích, výhledy na vodopády, návštěvy malých chrámů během úplňku, rozhovory s místními lidmi, procházky po nekonečných plážích a tak dále a tak dále. Srí Lanka má co nabídnout všem nadšeným cestovatelům a cestovatelkám a jsem si jistá, že vás chytne za srdce, ať již máte rozpočet jakýkoli.

Modelové rozpočty podrobněji

Pokud vás zajímá, jak jsem spočítala modelové rozpočty z úvodu článku, zde najdete vysvětlení. Samozřejmě se jedná o orientační částku. Ale z výše uvedených informací už si myslím můžete sami docela dobře spočítat, kolik byste na Srí Lance utratili právě vy. Rozpočty nezahrnují náklady na cestovní pojištění a na případné dobrovolné očkování.

Baťůžkář (úsporný rozpočet): 28 000 Kč

  • letenka 14.000 Kč (s delším čekáním či z letiště mimo ČR)
  • vízum 1200 Kč
  • ubytování 7 x 200 během výletu v levnějších home stay – 1400 Kč
  • ubytování 7 x 400 v guesthousu poblíž pláže – 2800 Kč
  • stravování – 7 x 170 Kč, když chce fakt šetřit a stravovat se jen street food a koupenými potravinami – 1190 Kč
  • stravování – 7 x 400 Kč, když se trochu rozšoupne a zajde i do restaurace – 2800 Kč
  • vstup na dražší památky 1 x 800 Kč – 800 Kč
  • vstupy na levnější památky 10 x 100 Kč – 1000 Kč
  • doprava po ostrově autobusy a vlakem (trasa Negombo –Kurunegala -Sigiriya-Kandy-Ella-Tangalle-Negombo-letiště) – celkem přibližně 800 Kč
  • doprava tuktuky po okolí 14 x 80 – 1120 Kč
  • rezerva na srílanskou SIM kartu, suvenýry, oblečení apod. 890 Kč

Dovolenkář (velkorysejší rozpočet):  54 000 Kč

  • letenka 20.000 Kč (např. s Turkish Airlines z Prahy nebo Emirates z Vídně)
  • vízum 1200 Kč
  • ubytování 3 x 500 během výletu v hotelu s bazénem– 1500 Kč
  • ubytování 11 x 800 v bungalovu s bazénem na pláži – 8800 Kč
  • stravování – 14 x 800 Kč – stravování v restauracích – 11 200 Kč
  • vstup na dražší památky 3 x 800 Kč – 2400 Kč
  • vstupy na levnější památky 10 x 100 Kč – 1000 Kč
  • doprava po ostrově autem s řidičem ve dvou (trasa letiště – Sigiriya – Kandy – Ella-Tangalle – letiště) celkem přibližně 3800 Kč
  • doprava s řidičem na výlety v okolí – 2000 Kč
  • doprava tuktuky po okolí 14 x 80 – 1120 Kč
  • rezerva na srílanskou SIM kartu, suvenýry, oblečení, masáže apod. 980 Kč

Kam dál

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.