AKTUALIZOVÁNO 4. 2. 2022
Nikdo si to nepřeje, ale stát se to může. Zajdete si na Srí Lance před odletem na PCR test a vyjde vám pozitivní výsledek. S postupující sezonou a vyšším počtem turistů se bohužel začínají tyto případy objevovat, byť naštěstí jen ojediněle. Srílanské zdroje jsou na informace pro tento případ dost skoupé, proto jsem sepsala tento příspěvek pro základní orientaci, jaké jsou vaše možnosti. Mějte prosím na paměti, že se nejedná o oficiální zdroj informací. Vycházím z toho, co se mi podařilo posbírat jednak ze srílanských zdrojů, jednak od lidí, kterým pozitivní test vyšel. Co tedy dělat, když si na Srí Lance vytáhnete „černého Petra“?
Co vás čeká dle oficiálních zdrojů
- Pokud vám vyjde pozitivní PCR, daná laboratoř/doktor má oficiálně povinnost nahlásit vás hygieně, tedy něco jako u nás. Tím pádem už jste v “systému” a měli byste nastoupit do karantény. Turisté ji oficiálně mají strávit v některém z karanténních center. Zdroj informace Health Guidelines 27. 1. 2022 S platností od 1. 2. 2022 je také oficiálně možné pro pozitivně testované bez závažných příznaků strávit karanténu na tzv. Level 1 hotelu, které jinak slouží pro karanténu neočkovaných po příletu na Srí Lanku. Zde najdete oficiální seznam Level 1 hotelů, bohužel je dost neaktuální, řada z hotelů už v režimu Level 1 nefunguje.
- Karanténa trvá 7 dní nebo dokud vám nevyjde negativní PCR dřív. Zdroj informace Exit Strategy 27. 1. 2022
- Zde najdete seznam karanténních center včetně cen – pozor, cena je pouze za pokoj, mohou být další náklady (jídlo, léky atd.). I když máte poviné srílanské covid pojištění nebo jiné covid pojištění z ČR, počítejte, že za pobyt v centru byste museli platit rovnou. Pojišťovna by měla tyt náklady proplatit, jenže až zpětně.
Jak snížit riziko
- Našim hostům v Tropical Garden radím – pokud možno leťte s Qatar Airways, s těmi PCR test pro zpáteční cestu mít nemusíte. Nově se pouze podmínkami cílové destinace řídí i Emirates (pokud v Dubaji jen přestupujete a neopustíte letiště). Ostatní společnosti nemám 100% zmapované. Zkontrolujte si proto pečlivě podmínky vašich aerolinek a vyberte ty, které test nevyžadují. Každopádně i tak by bylo hodně sobecké letět, pokud byste věděli, že covid máte… Zkontrolujte si také podmínky pro přebookování letu v případě potřeby.
- Snažte se to nechytit… Takže znáte to, očkování, ideálně booster, ruce, rozestupy, roušky… Ani to nemusí pomoct, ale lepší nejít tomu naproti…
- Mějte dobré cestovní pojištění! Pro cestu na Srí Lanku musíte uzavřít povinné covid pojištění za 12 USD, ale toto pojištění pokryje jen základní věci. Určitě je vhodné sjednat si pro cestu ještě připojištění na covid, které ideálně pokryje i náklady na přebookování letenky atd. Navíc, rozhodně se vám bude lépe jednat s českou pojišťovnou než se srílanskou.
- Vemte si s sebou z ČR antigenni testy (na Srí Lance je neseženete) a před tím, než půjdete na PCR, si udělejte antigen. Pokud vyjde opakovaně pozitivní, asi bych zvážila další postup a jestli riskovat PCR a karanténu. Osobně bych postupovala tak, že bych přebookovala letenku a zašila se do samoizolace tak, abych nikoho neohrožovala. Je ale potřeba počítat s tím, že od pojišťovny pak samozřejmě nic nedostanete, protože oficiálně nemocní nebudete…
Co dělat, když vám vyjde pozitivní PCR
- Vyžádejte si ihned opakování testu. Sice za to zaplatíte (ceny testů jsou cca 6500-8500 rupií), ale pořád je šance, že ten první test byl falešně pozitivní.
- Šedivá je teorie, ale zelený strom života… Oficiální postup sice je, že turisté musí do karanténního centra nebo Level 1 hotelu. V praxi ale záleží na tom, na koho natrefíte a jaké jsou vaše vyjednávací schopnosti. Vím o lidech, kteří i přes pozitivní PCR test mohli zůstat v samoizolaci v původním ubytování a nikdo to ani nekontroval. Zkuste doktora nebo laboratoř „ukecat“, případně můžete zkusit nabídnout i nějaký „dáreček“. Pokud se vám to povede, buďte prosím ohleduplní a skutečně samoizolaci dodržujte.
- Pokud natrefíte na někoho neúplatného a nekompromisního, kdo vás skutečně pošle do karenténního centra, vyberte si ze seznamu některé z těch dražších, ať se dá karanténa prožít aspoň trochu v pohodlí… V ideálním případě si zkuste zajistit pokoj s balkonem. Právě proto je důležité mít dobré pojištění ještě nad rámec toho jejich povinného, abyste si mohli dovolit lepší hotel i jídlo. Konkrétní tipy najdete ve videu níže. Pokud jste bez příznaků nebo s jen velmi mírnými, můžete vybírat i z tzv. Level 1 hotelů. Schovávejte si veškeré účty, vyžadujte lékařské zprávy atd., ať máte podklady pro pojišťovnu.
- Ve videu níže je pěkně popsáno, jak to probíhá v praxi, pokud si nevyjednáte samoizolaci a dostanete se do karanténního centra/hotelu.
Držím všem cestovatelům a cestovatelkám palce, aby se do této situace nedostali. A když už se to stane, tak ať alespoň stráví karanténu co nejpříjemněji.