fbpx Skip to content

Užijte si Srí Lanku od prvního dne: tipy na Level 1 hotely

Pokud v příštích týdnech či měsících vyrazíte na Srí Lanku, nemine vás povinnost ubytovat se po příletu na tzv. „Level 1 hotelu safe and secure“. A protože na Srí Lanku se po předlouhém čekání na podzim chystám i já a později naši hosté, hledala jsem vhodný Level 1 hotel, kde by už i první den či dva pobytu byly tou správnou dovolenou, a nejen nutným zlem, které musíme podstoupit. Jak a kde hledat Level 1 hotel a konkrétní tipy na různé varianty Level 1 ubytování najdete v tomto blogu.

 

Co jsou Level 1 hotely

Level 1 hotely jsou speciálně certifikované hotely, kde se dbá na zvýšená hygienická opatření, zároveň přímo na nich podstoupíte po příletu PCR test a počkáte na jeho výsledek. Hotel vám také pomůže se zajištěním všech dalších povinností (pojištění na covid, potvrzení o negativním výsledku testu, doprava z letiště – podrobněji v pravidelně aktualizovaném příspěvku o podmínkách pro vstup na Srí Lanku). V současné době je již přes 200 certifikovaných Level 1 hotelů různých kategorií, najdete mezi nimi levnější guesthousy i luxusní pětihvězdičkové resorty.

 

Jak dlouho budete muset zůstat na Level 1 hotelu a co to obnáší

Doba strávená na Level 1 hotelu se liší pro očkované a neočkované. Pro očkované se jedná o 24 – 48 hodin. Nově (červenec 2021) není možné se od začátku pohybovat po hotelu volně, ale je potřeba počkat do výsledku PCR testu na pokoji (má-li balkon či terasu, můžete je využívat). Po obdržení výsledku pak už můžete do bazénu, na masáže, na jógu, na pláž atd., nebo hotel rovnou opustit. Výhodu mají lidé cestující ve větší skupině – ti si mohou pronajmout celý resort a využívat veškeré zařízení hned od začátku. Na Level 1 hotel se musíte dopravit autem s certifikovaným řidičem. Buď vám ho zařídí přímo hotel, leckdy je to součástí „korona balíčku“ s ubytováním, testy i pojištěním, nebo si jej můžete domluvit sami (zde najdete seznam certifikovaných řidičů, případně mohu zprostředkovat kontakt na námi ověřeného a velmi spolehlivého).

Původně jsem si myslela, že bude stačit objednat 1 noc a někde to tak skutečně stačí, záleží ale na tom, v kolik hodin na hotel dorazíte a na konkrétních podmínkách hotelu. Některé mnou oslovené hotely vyžadovaly rezervaci minimálně na 2 noci – ať již z toho důvodu, že se výsledek PCR testu může zdržet, nebo zkrátka proto, že vzhledem k investicím a organizační náročnosti, kterou s sebou Level 1 certifikace přináší, se majitelé snaží, aby se jim tato investice alespoň trochu vrátila. Jako Tropical Garden jsme sami tuto certifikaci zvažovali a vzdali, jde o skutečně dost náročný proces, takže v tomto smyslu se hotelům vůbec nedivím, že mají tuto podmínku. A vyberete-li dobře, může to být naopak krásný zážitek.

 

Kde hledat Level 1 hotely

Seznam Level 1 hotelů najdete ke stažení na stránce Srí Lanka Hello Again úplně dole. Nutno přiznat, že se v něm nehledá úplně snadno, protože je to opravdu jen seznam se jménem hotelu, adresou a kontaktem. Pokud je hotel umístěn v méně známých městech, člověk ani netuší, kde se nachází a je tak odsouzeni k otevírání jednotlivých odkazů systémem pokus-omyl. Zároveň není úplně aktuální – mnoho hotelů od certifikace Level 1 upouští.

Podstatně víc „user friendly“ je tato mapa Level 1 hotelů. Na první pohled vidíte, kde se ubytování nachází a můžete tak vybírat podle toho, kam máte dále namířeno. Navíc zde lze i filtrovat podle kategorie (počet hvězdiček, guesthouse, villa, tourist hotel atd.).

Zkusit můžete i přímo Booking.com a při vyhledávání zadat „Level 1“, případně zvolit i filtr „Ubytování s dodatečnými zdravotními a bezpečnostními opatřeními“, nicméně nejsou zde zdaleka všechny Level 1 hotely. Ale pro představu může posloužit. Rezervaci každopádně řešte přímo s hotelem právě kvůli zajištění dalších formalit nutných pro vstup na Srí Lanku.

Za zváženou stojí i oslovit některého z místních cestovních agentů, kteří mají asi nejlepší přehled, které hotely aktuálně jsou či nejsou Level 1. Pracují většinou na základě provize a dokáží sehnat ubytování za cenu, na kterou byste sami nedosáhli, takže pro vás nepůjde o náklady navíc. Využít služeb cestovního agenta může být užitečné, protože vám zároveň poradí s vízem a pomůže v případě komplikací. Jejich seznam najdete opět na stránkách Hello Again.

 

Ubytování pro skupiny

Pro sebe s rodinou a pro hosty, kteří přijedou do Tropical Garden ve větší skupině, jsem hledala primárně resort, který by se dal pronajmout jako celek a nemuseli jsme tak zůstávat jen na pokoji ani během prvních hodin. Zároveň jsem chtěla ubytování na jihu, abychom se po ukončení pobytu v Level 1 dostali už co nejrychleji „k nám domů“ do Tropical Garden. A měla jsem štěstí, protože na Level 1 se nedávno certifikovala vila Kiri Gedara, kterou vlastní a provozuje náš srílanský kamarád, a kterou jsme navštívili při našem posledním pobytu.

 

Kiri Gedara

Unawatuna, až pro 9 osob, cena od 400 USD za celou vilu za noc s polopenzí

Jedná se o krásně zrekonstruovanou a moderně zařízenou koloniální vilu poblíž Galle, 2 hodiny od letiště směrem na jih. Villa se nachází v tropické zahradě plné květin s vlastním bazénem a altánem. Má celkem 3 dvoulůžkové klimatizované ložnice, ale je možné se domluvit na přistýlkách do největší z ložnic a může se tak zde ubytovat až 9 dospělých osob. Personál, který se o vás bude starat, bydlí v samostatném domku v zahradě. Ve vile platí podmínka rezervace alespoň na 2 noci, nicméně ty vám tady utečou jako nic. Pokud byste měli o pobyt ve ville Kiri Gedara zájem, můžete kontaktovat přese mne (marcela@tropicalgarden.cz) nebo využijte kontakt na Facebooku.

https://www.facebook.com/kirigedara

 

Nos Da Ty

Ahangama – Kathaluwa, až pro 10 osob, cena od 400 USD s plnou penzí

Možnost pronajmout si celou vilu je i v resortu Nos Da Ty v Ahangamě, 2,5 hodiny cesty z letiště. Vila je zařízená ve srílanském stylu, nachází se zde celkem 5 ložnic, všechny s klimatizací a vlastní koupelnou. Vila se nachází v rámci jednoho areálu spolu s hotelem, u kterého je i bazén. Ve vile jsem osobně nebyla, ale podle recenzí na Trip Advisoru je ubytování pěkné a dosavadní komunikace s majitelem probíhala bez problémů. Sice měl trochu zmatek ohledně aktuálních nařízení, nicméně to se mu popravdě ani nelze divit. Dle jeho názoru se hosté smí pohybovat volně po areálu včetně bazénu již před obdržením výsledku PCR testu. Pokud se tím bude řídit, tím lépe pro vás 🙂 Pokud ne, do výsledku PCR testu můžete čekat ve vile a na její zahradě a k bazénu či do restaurace zajít o den později s negativním výsledkem v ruce.

http://www.nosdahotel.com/

 

Sat Nam Eco Village

Sigiriya – Habarana, až pro 7 osob, ceny od 335 USD za celou vilu s plnou penzí

Přímo v srdci tzv. „kulturního trojúhelníku“, tedy v oblasti, kde se nachází ty nejznámější a nejhojněji navštěvované srílanské památky, leží krásný malý resort s bungalovy Sat Nam Eco Village. Od letiště je vzdálen 3 hodiny cesty a je to perfektní výchozí bod pro ty, kdo chtějí po opuštění Level 1 hotelu navštívit např. impozantní pevnost Sigiriya, skalní chrám v Dambulle či starověké město Pollonaruwa. Vybrat si v tuto chvíli můžete ze 3 bungalovů (2 dvoulůžkové, 1 třílůžkový), v resortu se nachází bazén i restaurace a opět platí, že pokud si ho pronajmete jen pro svou skupinu, můžete využít celý areál hned od prvních hodin. Majitelkou je sympatická Španělka, se kterou je zcela bezproblémová komunikace a ochotně podá veškeré potřebné informace.

https://www.ecohotelsrilanka.com/sat-nam-village/

 

Ubytování pro páry a menší skupiny

Odsouzeni k uzavření na pokoji nebudete ani pokud cestujete ve dvou či jako rodina v menší skupině osob. Bungalovy pro 2 – 4 osoby s teráskami a přístupem na zahradu nabízí již výše zmiňované resorty Nos Da Ty a Sat Nam Eco Village, i vilu Kiri Gedara si mohou pronajmout menší skupiny. Kromě toho se ale dají najít také pokoje s prostorným balkonem a překrásným výhledem, kde by člověk trávil čas rád i zcela dobrovolně.

 

Weligama Bay Resort

Weligama, pokoje a bungalovy pro 2 – 5 osob, ceny od 60 USD na osobu se snídaní

Pokud už se nemůžete dočkat oceánu, zvolit můžete například Čechy vlastněný hotel Weligama Bay Resort, který se nachází přímo na pláži ve Weligamě, 2 hodiny od letiště. Pokoje mají krásný výhled na oceán a pokud rezervujete včas, můžete získat slevu 30 % za „early bird offer“, pokoj pro 2 vás tak vyjde na 60 USD i se snídaní. Pokoje jsou klimatizované, krásné a moderně vybavené. K dispozici jsou i zahradní bungalovy s terasou pro  2 až 5 osob. I zde platí podmínka rezervace alespoň 2 nocí, po obdržení výsledku můžete využít veškeré vybavení hotelu od bazénu, přes vířivku, spa centrum až po půjčovnu surfů. Přístup hotelu je velmi profesionální, komunikace rychlá, bezproblémová a navíc v češtině.

https://www.weligamabayresort.com/

 

Lucky Elephant Hotel

Hikkaduwa, dvoulůžkové a trojlůžkové pokoje, cena od 50 USD na osobu se snídaní

V tomto hotelu v Hikkaduwě vzdálené 2 hodiny od letiště mě nadchnul jeden z „lepších“ pokojů, ve kterém máte výhled na oceán přímo z postele a dokonce i z vany v prosklené koupelně. K pokoji patří prostorný balkon, posezení je i uvnitř pokoje na sedací soupravě, k dispozici je psací stůl. Cena od 84 USD za osobu se snídaní (v mimosezóně i méně). Ostatní pokoje už jsou skromnější, ale zase levnější (od 50 USD na osobu) a většina z nich je s balkonem a alespoň částečným výhledem na oceán. Po obdržení výsledku můžete navštívit bazén, pláž, masáže či fitness.

https://www.luckyelephanthotel.com/

 

Amaya Hills Kandy

Kandy, dvoulůžkové i rodinné pokoje, cena od 45 USD za osobu s polopenzí.

Míříte-li po příjezdu do vnitrozemí, překrásné výhledy z balkonu za rozumnou cenu nabízí Amaya Hills poblíž Kandy vzdáleném 2,5 hodiny z letiště. Vybrat se dá z mnoha typů pokojů, včetně rodinných až pro 6 osob, většina z nich má vlastní balkon s úžasným výhledem na okolní hory. Skvělý výchozí bod pro další cestu po ostrově. Hotel nemám vyzkoušený osobně a nezkoušela jsem kontaktovat, ale recenze jsou velmi dobré a myslím, že to bude dobrá volba. Hotel také nabízí řadu možností, které můžete vyzkoušet po obdržení výsledku (bazén, spa, dětský klub, fitness atd.).

https://www.amayaresorts.com/amayahills/

 

Levné Level 1 hotely

I cestovatelé, pro které je hlavním kritériem cena ubytování a karanténu si chtějí odbýt co nejlevněji, si určitě vyberou. Pokud plánujete po opuštění Level 1 cestovat hromadnou dopravou, nejvýhodněji vyjde ubytovat s v některém z hotelů co nejblíže k letišti. Několik cenově dostupných hotelů najdete například v Negombu vzdáleném od letiště jen pár minut cesty. Hotely jsem sama neověřovala ani nekontaktovala, ale tipy na ně jsem posbírala od lidí cestujících v posledních měsících na Srí Lanku.

Full Moon Garden Hotel, od 90 USD za dvoulůžkový pokoj s plnou penzí
https://www.fullmoon.lk/

Catamaran Beach Hotel, od 80 USD za dvoulůžkový pokoj
https://lsrhotels.com/lsr-hotels/catamaran-beach-hotel

Terrace Green, od 91 USD za dvoulůžkový pokoj
https://www.terracegreenhotel.com/

Blue Elephant Boutique Hotel, od 77 USD za dvoulůžkový pokoj, https://www.blueelephantboutiquehotel.lk/

Kabalana Villa – v Ahangamě, dál od letiště cca 2,5 hodiny cesty, ale velmi levné ubytování s cenami od 45 USD za dvoulůžkový pokoj se snídaní
http://kabalanavilla.com/

 

Vybere si každý

Seznam zde uvedených hotelů zdaleka není vyčerpávající a zařadila jsem pouze ta ubytování, která něčím přišla zajímavá mně osobně. Uvedené ceny berte pouze jako orientační, vždy si také ověřte, že daný hotel skutečně stále ještě je Level 1, protože toto se může rychle měnit. Pokud vás nic z mých tipů neoslovilo, zkuste popátrat v seznamu Level 1 hotelů, nabídka je opravdu široká a dají se vybrat moc hezká místa. Přeji vám šťastnou ruku při výběru a příjemně strávený pobyt na Srí Lance.

Kam dál

Fotka pláže a palem před Tropical Garden

10 důvodů proč vyrazit na Srí Lanku v roce 2021

V Česku přituhuje a čím dál tím víc lidí se poohlíží po vhodném místě, kam utéct před lockdownem, zimou a všeobecně blbou náladou. Pokud chcete i v této době cestovat, ale s ohledem na zdraví a bezpečí své i místních lidí, je Srí Lanka ta správná volba.

Znáte Srí Lanku jako své boty?

Procestovali jste Srí Lanku křížem krážem? Máte ji na svém cestovatelském seznamu přání a zatím sbíráte informace? Nebo se jen nudíte doma při lockdownu? Zkuste si náš cestovatelský kvíz a pochlubte se výsledkem!

Odebírejte novinky z Tropical Garden

Přihlaste se k newsletteru s příspěvky z našeho blogu o Srí Lance, s informacemi o novinkách v Tropical Garden či slevami na ubytování. Nebojte, nezahltíme Vás, posíláme maximálně 5 newsletterů do roka.